Három hónapra kizárnák a közfoglalkoztatásból azt a munkanélkülit, akinek a munkaviszonya közös megegyezéssel szűnt meg, illetve maga mondott fel. A belügyminiszter által jegyzett javaslat az eddigiek mellett újabb jogcímet teremtene az amúgy is szerencsétlen helyzetbe került emberek szankcionálására. Eddig is ez volt a következménye például annak, ha valakit szabálysértési eljárásban elmarasztaltak, esetleg az álláskereső nem tartotta rendben a kertjét.
Nem érti a Magyar Szakszervezeti Szövetség elnöke, mit remél a kormány ettől a lépéstől. Kordás László úgy véli, a tervezet egyetlen célja az emberek röghöz kötése lehet. Szerinte azt üzenik, hogy egy jobb állás reményében se mondjon fel senki, mert ha nem jön össze neki, három hónapig közmunkára sem számíthat. Kordás hangsúlyozta, a kis és közepes vállalkozásoknál dolgozik a munkavállalók hetven százaléka, és a munkaviszony szinte mindig közös megegyezéssel szűnik meg, bármi legyen is a tényleges ok. A tapasztalataik egyértelműen azt mutatják, hogy a munkaadók kihasználják a dolgozók tájékozatlanságát, ezért leépítés esetén is a közös megegyezést javasolják, mert akkor olcsóbban szabadulnak az emberektől, hiszen nem kell kifizetniük a felmondás esetén járó végkielégítést.
Közmunkában kapálnak Reviczky Zsolt / Népszabadság |
A tervezett változással azokat büntetnék – állítja Kordás –, akik a legfeljebb három hónapig folyósítható álláskeresési támogatásra, tehát munkanélküli segélyre sem számíthatnak. Ilyen juttatás csak azoknak jár, akik az elmúlt három esztendő alatt legalább 360 napot dolgoztak, ami a pályakezdőknél jellemzően nem jön össze. De bajban lehetnek a magukat és családjukat részben feketemunkából eltartók is, ha egyszer álláshoz jutnak, és közös megegyezéssel szűnik meg a munkaviszonyuk, hiszen nem tudnák a segélyhez szükséges jogosultsági időt igazolni.