Nyíregyházán ugyanis mindenki tudja, hogy a Lego-gyár betelepülése nem az Orbán-kormány, s nem is Kovács Ferenc érdeme. Európa legnagyobb játékgyártója 2008-ban határozta el a nyíregyházi fejlesztést, és amikor az első gyártóbázist 2009 elején átadták, akkor a miniszterelnököt Gyurcsány Ferencnek hívták, a nemzeti fejlesztési és gazdasági minisztert Bajnai Gordonnak, a pénzügyminisztert Veres Jánosnak, a polgármestert pedig Csabai Lászlónénak.
A fölsorolt személyeknek Orbán Viktor és Kovács Ferenc a gyáravatón „elfelejtett" köszönetet mondani. De milyen gazdasági eredményeket tudott felmutatni Kovács Ferenc az elmúlt négy évben? Ha erről kérdezik, természetesen azt válaszolja, hogy Nyíregyházán az ő polgármestersége alatt több mint százmilliárd forintos fejlesztésdömping indult el – csakhogy ennek 60 százalékát az előző ciklusban beköltözött Lego adja.
Kovács emlegetni szokta a 14,5 milliárdos kórházfejlesztést is, csakhogy igyekszik elfeledkezni arról, hogy a munkát botrányos késések hátráltatták, miképpen arról is, hogy az ő ciklusa alatt létrehozott Egészségügyi Holding Zrt. vezérigazgatója előzetes letartóztatásba került. Ebben az ügyben a megyei főügyészség idén áprilisban nyújtott be vádiratot különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés kísérlete miatt három személlyel szemben, a tárgyalás a Debreceni Törvényszéken lesz.
Kovács Ferenc méltán büszke a 13,5 milliárd forint értékű szennyvízberuházásra, ám a helyiek tudják: ez a program már 2008 óta húzódott. Milyen esélyei vannak az ellenzéknek a városvezetői szék elhódítására? E kérdésben az MSZP optimista, bár furcsa is volna, ha a párt előre lemondana a győzelemről.
Kovács kihívója a baloldali összefogás eredményeként a szocialista Nagy László önkormányzati képviselő lesz, aki Csabai Lászlóné alatt a város kulturális alpolgármestere volt, s ma is élvezi az egykori polgármester asszony nem lebecsülhető támogatását.
Nagy László mögé az MSZP-n kívül fölsorakozott az Együtt, a Párbeszéd Magyarországért (PM), a Demokratikus Koalíció (DK), a Függetlenek Egyesülete és az Összefogás Szabolcs-Szatmár-Bereg Megye Felemelkedéséért Szövetség. Az ellenzéki pártszövetség a Változást Nyíregyházáért nevet választotta. A pedagógusként dolgozó Nagy László 2010-ben már indult Kovács ellen, de akkor alulmaradt: 38 százalékos részvétel mellett a voksok 34 százalékát érte el, míg Kovács 50-et, a fennmaradó 16 százalékot a Jobbik jelöltje kapta.
A kampányra készülve Nagy László igen elszánt, szerinte a baloldal számára egyrészt bizakodásra ad okot, hogy az áprilisi parlamenti választáson a Fideszre négyezerrel kevesebben, a baloldalra pedig hatezerrel többen szavaztak, mint 2010-ben, másrészt úgy véli: Kovács polgármestersége alatt érzékelhető rosszkedv uralja a várost.
Nagy szerint a választók a józan eszükre fognak hallgatni, mert tudják, hogy az adósság elengedése csak marketingfogás. Neki amúgy az a problémája a polgármesterrel, hogy mindent maga irányít, nem tartja be a demokratikus játékszabályokat, a fideszes haverokat hozza helyzetbe, s ellehetetleníti azokat, akik nem élvezik a bizalmát.