Lezárult az a belső vizsgálat a Magyar Telekomnál, az Origo Zrt. tulajdonosánál, amelyet Pethő András, az Origo újságírója mellett a cég felsővezetése kezdeményezett Sáling Gergő főszerkesztő nyár eleji távozása után. A Telekomtól november elején távozó három menedzser, köztük Vaszily Miklós Origo-vezér távozása azonban nem ezzel függ össze, hanem, hogy a menedzserek a Telekomhoz lazábban kötődő Origóval képzelték el jövőjüket.
Tüntetés Sáling menesztése ellen júniusban. Továbbra sem tudjuk, volt-e politikai nyomásgyakorlás Móricz-Sabján Simon / Népszabadság |
A vizsgálatot, amelynek tényét korábban a Telekom lapunkban ismerte el először, Pethő András, az Origo azóta távozott főszerkesztő-helyettese és a Telekom felsővezetése kezdeményezte. Pethő hivatalosan jelezte a Magyar Telekom belső ellenőrzésének, hogy rendszeresen érték politikai jellegű befolyásolási kísérletek az Origo szerkesztőségét, és ezeknek köze volt Sáling Gergő főszerkesztő távozásához. A volt főszerkesztő-helyettes állításai alapján az a kép rajzolódik ki, hogy az Origo felé a politikai nyomásgyakorlás a fideszes Várhegyi Attila cége, a Prestige Media Reklámügynökség Kft. feladata volt.
Pethő szerint a Prestige Mediához köthető Nobilis Márton, akit azóta Lázár János miniszterelnökségi miniszter a nemzeti kommunikációs ügynökség vezetőjének nevezett ki, többször fogalmazott meg politikai kéréseket Vaszily Miklós vezérigazgatónak vagy egyenesen Sálingnak, a főszerkesztő minden esetben nemet mondott. A cég kommunikációs igazgatósága lapunkkal csütörtökön azt közölte, hogy lezárult a vizsgálat, s annak eredményéhez kapcsolódóan megtették a szükséges lépéseket. Ennél többet azonban a cég nem közölt, érdeklődésünket azzal hárították el, hogy ez egy belső vizsgálat, amelynek eredményét is belül kezelik. Így továbbra sem tudjuk azt, hogy Sáling távozásában valóban közrejátszott-e politikai nyomásgyakorlás.