Azt állította, hogy Bécsből hazugságokat terjesztenek. A magyar diplomácia szótárában az utóbbi időben előkelő helyen szereplő hazug jelző bevetése mellett Orbán az Európai Uniót is keményen bírálta. Szerinte Brüsszelből „baráti tűzzel hátba támadták” azt a Magyarországot, amely minden erejével védi az Európai Unió külső határait – írta a Die Presse.
Faymann a feszültségek ellenére korrektnek nevezte a kétoldalú viszonyt, ami azonban fényévekre van az elmúlt évtizedekben megszokott olyan jelzőktől, hogy „baráti” vagy „szívélyes”. A szociáldemokrata politikus többször visszatért arra, hogy szeretné az együttműködés alapjait megteremteni. Orbán jelezte, hogy ő is kész elfelejteni a történteket, majd felhozta Faymann sokat idézett nyilatkozatát, amelyben Európa legsötétebb korszakához, értelemszerűen a náci időszakhoz hasonlította azt, ahogy a magyar hatóságok elbántak a menekültekkel. A magyar kormányfő ezt a hasonlatot is színtiszta hazugságnak minősítette.
A magyar nagykövetségen Orbán – akit Bécsbe elkísért a Miniszterelnökséget irányító Lázár János, valamint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter –
úgy vélte, a legnagyobb probléma az, hogy az osztrákok semmit sem akarnak.
Azért jött Bécsbe, hogy a kancellárral tisztázza, mik a választási lehetőségek. Hiszen asztalon van a horvát miniszterelnök javaslata, hogy bontsák le a kerítést a horvát határról, s magyar–horvát összefogással tereljék a menekülőket egyenesen Ausztriába.
Vagy éppen ellenkezőleg, Magyarország zárja le a horvátokkal közös zöldhatárt, s kiépített átjárókon keresztül engedje át a menekülteket szintén Ausztria irányába? Orbán szerint a kancellár az első megoldásra nemet mondott, de a kerítéssel számoló verzió sem volt ínyére – írta bécsi tudósítónk.
Orbán Viktor cáfolta viszont azt, hogy Magyarország a szlovén határszakaszra is kerítést építene. Mobil, azaz gyorsan telepíthető és eltávolítható határvédelmi eszközök számára azonban előkészítik a terepet. A horvát határon pedig hamarosan elkészül a kerítés első sora.
– Nem jó érzés kerítést építeni – mondta a kormányfő, aki a horvát kerítésről még egyeztetni akar a visegrádi négyek körében, valamint New Yorkban, ahol találkozik a magyar menekültpolitikát élesen bíráló Ban Ki Mun ENSZ-főtitkárral.
Magyar politikusok a jövő héten körbejárják Európa fővárosait, hogy meggyőzzék partnereiket, meg kell állítani a népvándorlást, hiszen naponta 8-10 ezer ember özönlik a kontinensre.
Valamelyest együttérzésre lelt a magyar miniszterelnök a néppárti alkancellárnál. Reinhold Mitterlehner igazat adott neki abban, hogy az uniónak meg kellene mondania, elvárja-e külső határainak védelmét a magyaroktól. A Fidesszel egy pártcsaládba tartozó Osztrák Néppárt (ÖVP) az utóbbi napokban keményített megengedő véleményén, és szigorú határellenőrzést sürget. Azonban Mitterlehner is kitartott a hivatalos osztrák álláspont mellett, s a menekültek jogainak tiszteletben tartását sürgette.
Mindkét osztrák politikus kifogásolta a magyar kormány kommunikációját. Orbán megígérte, ezen változtatni fognak, de a felelősséget a horvátokra hárította, amiért nem avatják be a magyar hatóságokat a menekültek mozgatásába. Tény, hogy az információátadás, pontosabban annak hiánya már jó ideje probléma. Faymann már szeptember elején úgy nyilatkozott: aki azt állítja, hogy szögesdróttal megoldja a menekültproblémát, s utána ekkora káoszt teremt, az diszkreditálja magát. Szavai szerint Orbán az előző este folytatott telefonbeszélgetésben azt jelezte: Budapestről négyezer menekült érkezik az osztrák határra, de ő nem hitt neki, és igaza lett. Vagyis a magyar kormányfő hazudott.
Orbán tegnap eredetileg tárgyalni akart a Szabadságpárt, az FPÖ vezetőjével vezetőjével is. A populista-jobboldali pártot irányító Heinz-Christian Strache hangos híve a magyar kormány menekültpolitikájának. Vendéglátói kérésére azonban Orbán elállt a tervétől, bár megjegyezte: beszélni kellene azzal a párttal, amellyel a szociáldemokraták a Magyarországgal határos Burgenlandban a májusi tartományi választások nyomán közösen kormányoznak. Most vasárnap Felső-Ausztriában rendeznek voksolást. Az előrejelzések a Szabadságpárt előretörését vetítik előre
A csúcstalálkozó előzményei
Június vége, Sebastian Kurz osztrák külügyminiszter: ha Magyarország tényleg felfüggeszti a dublini egyezmény alkalmazását, Ausztria kötelességszegési eljárást kezdeményez a magyarok ellen.
Szeptember 5., Werner Faymann osztrák kancellár: Orbán Viktor nem mondott igazat, amikor előző esti telefonbeszélgetésük során négyezer menekült érkezését jelentette be az osztrák határra. Faymann azt mondta, tudta, hogy Orbán hazudik neki.
Pár nappal később: Faymann egy interjúban Európa legsötétebb korszakához, a náci időhöz hasonlította a magyar kormány menekültpolitikáját. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter válasza minderre: az osztrák kancellár viselkedése méltatlan egy XXI. századi politikushoz, kivált hogy Faymann hetek óta hazugságkampányt folytat Magyarország ellen, ámokfutása minden tűréshatáron túlment.