Kínos feszengés volt korábban uniós csúcsokon, amikor Orbán Viktor elővezette a társaságban "kőkemény" bevándorlásellenes gondolatait. A Kárpát-medence magyarságát illetően kívánatos a gazdasági bevándorlás is – vélik a kormányoldalon, Trianont és a státusztörvényt emlegetve.
A trianoni döntéssel, a 2001-es státusztörvénnyel, valamint a kettős állampolgárságról szóló törvénnyel említették egy sorban Orbán Viktor párizsi, bevándorlásos nyilatkozatát kormányközeli források. Ezzel – egy nemzetstratégiai szálra felfűzve – a Kárpát-medencei magyarság szerepét kiemelve próbálták magyarázni, miért fontos Orbán Viktor számára a bevándorlás ügye, akkor is, ha kiérdemli a xenofób minősítést, vagy az olyan külföldi lapvéleményeket, hogy nyíltan démonizálja a bevándorlókat.
A Charlie Hebdo-merényletek után más az akusztikája minden ilyen megnyilatkozásnak, ugyanakkor a magyar miniszterelnök bevándorlásellenes szózata nem Párizsban hangzott el először; a magyar miniszterelnök állítólag EU-csúcstalálkozók keretei között is tett már hasonló meglátásokat, megrökönyödést, kínos feszengést kiváltva ezzel. Ilyenkor
"volt olyan, aki irigykedett, mert bár szeretné, nem mondhat ki ilyeneket"