A Népszabadságban is többször írtunk már a keretjelzálog okozta családi tragédiákról. Többen felvetették, hogy a házukból kiebrudalandó lakók megérdemlik a sorsukat, miért írtak alá egy olyan szerződést, amely tartalmazza a bank keretjelzálogát. Ám mind a társasházakat építő vállalkozó, mind azok az ügyvédek, akik a szerződéseket megszövegezték és ellenjegyezték, azzal biztatták a lakókat, hogy a vállalkozó leveteti a jelzálogot azokról a lakásokról, amelyek vételárát kiegyenlítik. Voltak esetek, ahol ez meg is történt.
Szabó Bálint a nyáron egy asztalhoz ültette a bank képviselőit és az építési vállalkozót. Utóbbinak ugyanis igen nagy értékű ingatlanai vannak a felépült társasházakban, illetve Szeged más helyein – ha piaci áron értékesítenék őket, abból az összegből bőven kitelne az a pénz, amit a bank azoktól a lakóktól követel, akik a vállalkozónak évekkel ezelőtt kifizették a lakásukat. A vállalkozó tett is egy ajánlatot, mintegy 100 millió forint értékű ingatlan erejéig.
A nyár végére kiderült, hogy a bank ezt nem fogadta el. A vállalkozó ingatlanai is végrehajtás alatt állnak, de a lista végén – mondta el Szabó Bálint az újságíróknak. Így előfordulhat, hogy az ő ingatlanait már nem kell elárverezni. Biharváriék lakását 17 millió forintra értékelte a végrehajtó. A szabályok szerint már féláron is eladhatja. Érkezett is egy ajánlat 8 millió 625 ezer forintért. Előfordulhat, hogy ennyiért kel el a lakás. A határidő szeptember 20., amikorra ez eldől – akkor a rokkantnyugdíjas, majdnem teljesen mozgásképtelen házaspárt a végrehajtó rendőri segédlettel eltávolítja a lakásból.
– Tehetetlenek vagyunk. Kétségbe vagyunk esve
– mondta az újságíróknak Biharvári Gyuláné, akinek az akkumulátoros kerekes székét nem hajlandó megjavítani a szerviz, mert az orvos nem megfelelő receptre írta fel a javítást.
– Kinek áll szándékában, hogy töredék áron elvegye tőlünk azt, amiért két szorgalmas ember egész élete munkájával megdolgozott? – folytatta sírva az asszony.
– Mindenütt csak átvernek. Ha az igazságomat keresem, kinevetnek. Nekünk innen nincs más kiút, csak a temető.
Szabó Bálint, némileg válaszolva a síró asszony kérdésére, azt mondta: az fog ezzel jól járni, aki az ingatlant töredék áron megveszi – esetleg még az a kör, amely a vevőt ehhez hozzásegíti. Ha mondjuk, tízmilliót kell adni egy végrehajtási áron is 17 milliós lakásért, akkor belefér, hogy pár millió forint mozogjon ide-oda a háttérben.
– A tisztességes emberek pedig földönfutó menekültek lesznek a saját hazájukban – tette hozzá a könnyeivel nehezen küzdő Biharvári Gyuláné.