Igaz, ez nem szabadon választható, mert a fogvatartottakat legkésőbb hatvan nap után valamelyik büntetésvégrehajtási intézetben kell elhelyezni, ahol a gyanúsítottak bizonyos tekintetben rosszabb körülmények közé kerülhetnek.
Kétségtelen ugyanis, hogy a fogdáknak van néhány előnyük. Az egyik, hogy személyenként legalább három négyzetméternyi szabad területet kell biztosítani, míg a börtönökben ekkora mozgástér csak „lehetőség szerint” jár, ráadásul sok helyütt emeletes ágyak vannak.
A fegyintézetekben tapasztalható helyszűke ugyanakkor szinte jelentéktelen kellemetlenség ahhoz képest, hogy a rendőrség őrizetében levők „folyamatos melegvíz-ellátásra, naponta zuhanyozásra” jogosultak, ami a bv.-nél kötelezően csak „hetente legalább egy alkalommal” jár. Máskor meleg víz mindössze „az intézet lehetőségein belül” biztosítandó.
Cserében viszont, aki kiérdemli, a börtön bizonyos területeink szabadon mozoghat, és ekkor a zárkaajtó – ami a korlátozott tisztálkodási lehetőségek következményei miatt sem közömbös – nappal nyitva maradhat.
Aki nehezebben viseli a bezártságot, s nem igényli a rendszeres fürdést, a büntetés-végrehajtási intézettel jobban jár, mert a rendőrségi fogdákban csak egy óra séta van naponta. Az új bv.-törvény egyébként az előzetesben levők számára kedvezőbb is meg nem is. A ma hatályos BM-rendelet szerint a rendőrségi fogdákban havonta két alkalommal fogadhattak látogatót, illetve kaphattak csomagot, jövőre viszont – bárhol ülnek is – csak egy pakk érkezhet.
A hozzátartozókkal viszont már nem „a fogva tartást végrehajtó szerv lehetőségei szerint” érintkezhetnek, hanem kötelező lesz naponta legalább tízpercnyi időt adni erre. A költségeket a rendelet szerint – bár a törvényben erre nincs utalás – a fogdában ki kell fizetni, ami mobilhívások esetén könnyen tízezres tétel lehet havonta.
Ülni egyébként sem olcsó mulatság, mert a fogdában csak egy műanyag poharat és egy szintén műanyag kiskanalat adnak – most még egész étkészlet van a rendeletben –, meg ágyneműt, szükség esetén némi ruhát, tisztálkodófelszerelést, illetve jár napi háromszori étkezés.
Minden más pénzbe kerül – még az is, ha valakit őrzéssel hozzátartozója temetésére kísérnek –, miközben az előzetesben tartott egyetlen fillért sem keres. Akit nem segítenek kintről, az nem fog a hozzátartozóival sem levelezni, sem telefonálni, s leszokik a dohányzásról. De a fogdában újság és könyv sincs ingyen, elemes rádióról vagy tévéről nem beszélve, amit be lehet éppen vinni, ha van. A börtönben legalább könyvtár működik.
Amúgy az ártatlanság vélelmének okán élvezett viszonylagos kiváltságok sem korlátozhatatlanok, mert az ügyész vagy a bíró a büntetőeljárás eredményessége érdekében szigorúbb rezsimet is elrendelhet. Ügyvédek gyakran hangoztatják, hogy a letartóztatás előre hozott büntetés, esetleg a beismerő vallomás kicsikarásának eszköze, és szerintük a gyanúsítottat sokszor odabent is igyekeznek „megdolgozni” például azzal, hogy teljesen elszigetelik a külvilágtól.