– Nagyszerű, hogy az emberek akkor is értik egymást, ha nem találnak közös nyelvet. A gesztusok beszélnek. Mindenkiből sugárzik a szeretet.
Szükség is van a testbeszédre, hisz a fesztivál vendégeinek 80 százaléka hagyományosan külföldről, 60-70 országból érkezik. Jönnek Dél- és Észak-Amerikából, Közel- és Távol-Keletről, Ausztráliából és Afrikából, és Európának talán valamennyi országából. A tizenegyedik alkalommal kaput táró Ozorát ennek ellenére a vártnál kevesebb vendég ostromolta a keddi nyitónap óta: eddig 9 ezren váltottak jegyet. Tavaly 16 ezren voltak a 60 hektáros, Fejér megyei birkalegelőn felépített fesztiválvárosban. A terület gazdája, az 59 éves Zimányi Dániel nem kertel:
– A rendőrségi ellenőrzés elijeszti az embereket. Megnézném, hogy ha a többi fesztiválon is ennyi rendőr lenne, akkor ott hányan maradnának.
Zimányi – írtunk már róla – eredetileg birkapásztor volt (ő ebből eredezteti őszinteségét), ezt a területet is a nyájának vette 1993-ban, aztán az ezredfordulón kitalálta ezt a fesztivált, ami elhíresült öt kontinensen. Nálunk arról is, hogy a rendőrség gyakran fog kábítószerrel élőket a résztvevők között. Merthogy a goához – kívülállók szerint – jár a fű, s időnként más drog is. Az elmúlt években a rendőrség fokozottan ellenőrizte a Dádpusztára érkező külföldieket, s tavaly 11 nap alatt 188 embert fogtak meg drog birtoklásáért. Idén eddig 69-en buktak meg a hivatalosan vasárnapig tartó rendezvényen. Az ozorás megkérdezettek egyöntetűen állítják, hogy ők jól érzik magukat szer nélkül is, és itt sincs nagyobb drogfogyasztás, mint más zenei fesztiválokon. Csakhogy itt a közönség háromnegyede átesik motozáson. Mondják azt is, hogy a felmérések szerint a huszonévesek negyede időnként kipróbálja a drogot, ehhez képest az semmi, hogy a dádpusztai résztvevők egy százalékáról ez bebizonyosodik. Tavaly a rendőrség sokak szerint mondvacsinált okokra hivatkozva nem engedélyezte a rendezvényt, végül a nyitónapon a kormányhivatal bólintott igent a rendezőknek. Ezért és a többtucatnyi egyenruhás drogkontrollja miatt kialakult az a vélemény, hogy az országot irányító politikusok küldhették Ozorára a rendőröket. Zavarta őket, hogy ez egy liberális szellemű meeting.
Valóban az. A rettentő méretű faépítményekkel övezett színpadokon reggeltől késő éjszakáig nyomják a zenekarok és a DJ-k a hol hipnotizálóan nyúlós, hol meg szívkiakasztóan felfokozott ütemű goát, s a zenére néha több ezren rázzák magukat, eksztatikusan. A műélvezők keleties, extrém ruhadarabokkal feldobott öltözete, vagy épp csaknem teljes mezítelensége, testfestése, különleges hajkoronája mind-mind elmaradhatatlan kelléke a fesztiválnak. Ám ez csak a külcsín – mondják az érintettek –, a belbecs sokkal fontosabb. Jelesül az, hogy a Dádpusztán találkozók tisztelik a hagyományokat, környezettudatosan, harmóniára törekvőn élnek.
Ezt ismételgeti a skandináv szőkeségű, svéd Linn is, aki hatodmagával Göteborgból utazott idáig. A telefonos cégnél marketingesként dolgozó 25 éves asszony ezzel fejezi be: – Ez életem legjobb fesztiválja! Itt mindenki nyitott a másikra.
Ez utóbbit hangsúlyozza Lila Suka is (akinek szankszrit neve azt jelenti, hogy szeret hallani Krisnáról). A somogyvámosi Krisna-völgyben biogazdálkodással foglalkozó, 41 éves férfi három hittársa Krisna nevét ismétlő dalt ad elő harmóniumon, agyagdobon és apró cintányéron. Ülnek a krisnások a földön, s a közgazdászdiplomás Lila Suka ennyit mond:
– Itt mindenki befogadó a másik iránt.
Pár lépésre, a Dragon Nest nevű, U alakú épület egyik fertályán a hennafestésről tart előadást lassú szóval egy indiai férfi, a szomszédban, az egészségközpontban masszírozással és kézrátétellel lazít-gyógyít földön fekvő férfiakat és nőket hat természetgyógyász. Kicsit odébb egy kupolás épületben keleti mester tart órát száz jógázónak. A következő épületben képzőművész-önképzés folyik: az egyik asztalnál fából álarcot faragnak, a másiknál agyagot formáznak, a harmadiknál ékszereket készítenek lomokból. Az alkotók kora tíz és hatvan között mozog, merthogy sokan családostul jönnek. A cirkuszi sátorban akrobatamutatványokat tanulnak a bátrak, a sátor előtt – a földtől negyven centire kifeszített hevederen – kötélen tanulnak járni, többtucatnyian. Tanítójuk, a 25 éves Kerekes Bence. A budapesti tájépítész arra biztat mindenkit, hogy megtanulható a kötélen járás.
– Minden megtanulható – mondja ő –, csak figyelni kell magunkra, és keresni az egyensúlyt. Nem csak a járásban és nem csak a kötélen.
Drogok a Sunon
A bercel-csobánkapusztán rendezett, a hétvégén véget ért Sun fesztiválon negyvennyolc ember ellen indult eljárás kábítószer-birtoklás és -fogyasztás miatt – közölte a Nógrád Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője, Dankóné Nagy Éva. Négy férfit őrizetbe vettek, a náluk talált nagy mennyiségű kábítószergyanús anyag miatt ugyanis esetükben felmerült a drogkereskedelem gyanúja is. (MTI)