Januárban a kormányszóvivő azt a kormányfői ígéretet tolmácsolta, hogy a Kehi-vizsgálat lezárultáig nem kötnek új szerződéseket. Az orbáni kijelentést az élet többször is felülírta: tavasszal újraindultak a szerződéskötések. Vélhetően azért, mert a hatalomhoz jobbára közel álló új gazdák nem akartak lemaradni az uniós területalapú támogatás akkoriban esedékes igényléséről, és erős nyomást gyakoroltak a minisztériumra és a nemzeti park vezetésére.
Most a helyi informátoroktól megtudtuk, hogy a földosztás befejeződött, annak dacára, hogy a Kehi vizsgálata még mindig tart. A hivatal az ügyintéző ígérete ellenére lapzártáig nem válaszolt az esettel kapcsolatban feltett kérdésünkre. Az agrártárcától kapott írásbeli válaszban a minisztérium nem cáfolja, hogy a Kehi ellenőrzése nem fejeződött be, ennek ellenére „minden szerződést, amely jogilag megköthető, megköt a nemzeti park. A HNP 92 birtoktestre összesen 163 nyertessel köt szerződést, ami 12 502 hektár terület haszonbérbe adását jelenti.”
Lapunk információi szerint ismét a nyertesek közé kerültek Fazekas Szabolcs – Tomajmonostora polgármestere, illetve Fazekas Sándor agrárminiszter közeli barátja – családtagjai. A helyi gazdák úgy tudják, hogy a polgármester és családja – a családtagok, illetve a hozzájuk kötődő cégek nevén – immár 1200 hektárnál is nagyobb állami földterületet művelhet, miközben a miniszter épp a napokban nyilatkozott úgy, hogy ha rajta múlna,Magyarországon egyáltalán nem lennének nagybirtokosok.
Egy föld nélkül maradt állattenyésztő a Népszabadságnak azt mondta: a januári miniszterelnöki ígéretet semmibe vevő szerződéskötések vélhetően a közelgő önkormányzati választással függnek össze, a kormányerők a kedvezményes földbérlettel igyekeznek magukhoz kötni a jelentős befolyással rendelkező agrárnagyvállalkozókat.
Lapunk azt is megkérdezte a földművelésügyi minisztériumtól, hogy az állami földhaszonbérleti szerződés előírásait követve szerződést bontottak-e azzal az agrárvállalkozóval, akinek a gazdaságából illegális vágás és húskimérés nyomán lépfenével fertőzött hús került a közétkeztetésbe. A minisztérium válasza szerint a hatósági és bírósági eljárások folyamatban vannak, csak azok lezárulta után tervezik a haszonbérleti szerződést felmondani.