Nagy üzlet a Liget projekt. Bár nem feltétlenül a fővárosiak nyernek rajta. De akik igen, azok sokat. A 200 milliárdos fejlesztés asztaláról lehulló morzsák is milliósak, és egyre nagyobbak. Sokan vannak, akik szorgosan felcsipegetik ezeket.
A Liget projekt lebonyolításával megbízott Városliget Zrt. már tavaly „saját jogon" költött, de az idén már valóban nagy pénzek állnak a cég rendelkezésére. Tavaly 15 milliárd volt a keret, az idén pedig 38 milliárdot ígért a kormány. A következő években hasonló összegű, negyven-negyvenmilliárdos támogatást prognosztizálnak.
A projekt teljes költségét eredetileg 50 milliárdra becsülték, de a 2015 végén megjelent kormányhatározatban már 160 milliárd állt. Baán László miniszteri biztos ráadásul a Népszabadságnak elárulta, hogy az csupán a 2016–2019 közötti költséget tartalmazza, az állatkert bővítésének 25 milliárdos költsége, valamint a tavaly elköltött 15 milliárd nincs benne.
De mire ment el tavaly ez a 15 milliárd? A beruházás megvalósítására 2014 elején életre hívott Városliget Zrt. az első évben még visszafogottan költött. Igaz, jobbára csak saját magára. Havi 3,5 millióért bérelnek irodát a Dózsa György úton, havi 1,1 millió forintot fizetnek a Bergmann Könyvelő Iroda Kft.-nek. (Az Átlátszótól tudható, hogy a Bergmann Kft. tulajdonos-ügyvezetője, Bergmann Péter, aki 2009–2010-ben igazgatósági tagja volt az V. kerületi ingatlanügyeiről és a részben természetvédelmi területre épített budai villájáról elhíresült milliárdos üzletember, Csipak Péter tulajdonában lévő Csipak Befektetések Vagyonkezelő Zrt.-nek.) Program-előkészítésre 31,3 millióért szerződtek, 31 millió forintot fizettek „egységes tartalomszolgáltató platform bevezetése" címszóval az Index-előd Internetto alapítójának, Nyírő Andrásnak, valamint a Bognár Botond, és Lozsádi Dániel közvetett tulajdonában lévő, 2010-ben létrehozott Appsters Mobiltartalom Szolgáltató Kft.-nek.