Munkatársunk kérdésére a politikus közölte, támogatja majd, hogy neje vagyonnyilatkozata nyilvánosságra kerüljön, ám a publikálást az Országgyűlés mentelmi bizottságától kell kérnünk.
Miként azt Kósa javasolta, kikértük felesége vagyonnyilatkozatait, bár borítékolható volt az elutasítás és annak indoklása – miként azzal minden bizonnyal Kósa is tisztában volt. „A családtag vagyonnyilatkozatába csak a mentelmi, összeférhetetlenségi, fegyelmi és mandátumvizsgáló bizottság tagjai tekinthetnek be a képviselő vagyonnyilatkozatával kapcsolatos eljárás során” – idézte lapunknak a parlament sajtóirodája a vonatkozó törvényt. Ezután újra megkerestük Kósát, aki azt mondta: mivel az eredeti, leadott vagyonnyilatkozathoz ő maga sem fér hozzá, annak másolatát pedig „nyilvánvalóan nem fogadná el a Népszabadság”, alighanem vizsgálatot kell indítania ellene lapunknak. Erre nem lesz szükség, mivel az Együtt–PM és a Demokratikus Koalíció már szerdán bejelentette: vagyonnyilatkozati eljárást kezdeményez Kósa Lajossal, a Fidesz ügyvezető alelnökével és feleségével szemben.
Megkerestük Vejkey Imrét, a mentelmi bizottság kereszténydemokrata elnökét, akitől azt tudakoltuk, van-e arra lehetőség, hogy Kósa Lajos kikérje felesége leadott vagyonnyilatkozatait, és bemutassa azokat a sajtó képviselőinek. Erre a többször is feltett kérdésre Vejkey – aki szlovéniai tárgyalásai szünetében nyilatkozott lapunknak – kitérő választ adva annyit mondott: emlékei szerint erre még nem volt példa.
|
Kósa Lajos polgármesteri irodájában Konyhás István / Népszabadság |
Érdemes kitérni arra is, hogy Kósa Lajos az óbudai ingatlan ügyében közleményt adott ki, amelyben – idézzük az MTI hírét – „utalt arra, hogy a parlamenti képviselőknek járó lakhatási támogatást nem vette fel, mivel a felesége nevén van a fővárosban lakásuk”.
Ami biztos: a parlament sajtóirodájának tájékoztatásából kiderül, hogy Kósa 2003 és 2006 között kapott szállásköltség-térítést. Az első két évben egyaránt 1,19 millió forintot, majd 1,26 milliót, a ciklust záró évben pedig a január és a május közepe közötti időszakban 482 ezret. A dokumentumból az is világos: Kósa 2006. május 17-től nem igényelt szállásköltség-térítést.
Ugyanakkor nem csupán e tétel vet fel kérdéseket. A politikus 2002 óta leadott vagyonnyilatkozatait átvizsgáltuk, s több érdekességre is bukkantunk. Ilyen például, hogy 2006 első fél évében megtakarításai nem csökkentek, ám négymillió forintos adóssága eltűnt a nyilatkozatból. Ezután viszont – 30 millió forintról – több mint a duplájára nőtt a tartozása: 2009-ben már 87 millió forinttal volt adós. Aztán 2011-ben, a végtörlesztés évének januárjában már jórészt nem forintban, hanem svájci frankban tüntette föl tartozását: ekkor 22,9 milliós lakásvásárlási kölcsön mellett majd 237 ezer svájci frank (akkori árfolyamon hozzávetőleg 51,6 millió forint) terhelte. A következő esztendőben már arról számolt be: maradt 21,9 millió forint banki tartozása, s magánszemélyeknek 25 millióval volt adósa.
Kósa a végtörlesztéssel több millió forintot nyerhetett, miközben ingatlanjait – vagyonnyilatkozatai alapján – nem kellett értékesítenie ahhoz, hogy kiszálljon a hitelszerződésből. Mindezt úgy, hogy – a dokumentumok szerint – többel csökkent az összadóssága, mint amennyit a végtörlesztéssel nyerhetett, miközben jelentős megtakarításoknak azokban az években nem látni nyomát. Mindenesetre a politikus – a jelek szerint – jól gazdálkodott a 2010-es kormányváltás óta: mintegy 50 millió forinttal csökkentek tartozásai a ciklus során. A felsorolt anomáliákról szerettük volna megkérdezni Kósa Lajost, ezért csütörtök délután ismét felhívtuk. Ekkor azonban már jelezte: egyetlen kérdésünkre sem kíván válaszolni.
Szijjártó balatoni nyaralója
Néhány héttel az után, hogy Szijjártó Péter a támadások kereszttüzébe került Dunakeszin vásárolt, 167 millió forintos családi háza miatt, az Index felhívta arra a figyelmet, hogy a külügyminiszternek Balatonedericsen nem átlagos méretű nyaralója van. A portál szerint a politikus vagyonnyilatkozataiból nem olvasható ki pontosan, mennyit költött az ingatlanra. Ez a miniszternek feltett kérdéseinkre adott válaszból sem derül ki.
„Oltári macera” az úszómedence
Kósa Lajos a Heti Válaszban megjelent interjújában így kommentálta Szijjártó Péter „házügyét”: „Az úszómedence szerintem nem státuszszimbólum, hanem oltári macera: agyon kell vegyszerezni, olyan, mintha az ember klórban úszna. Sosem vennék ilyet. De ha egy jó helyen lévő házat medencével árulnak, mit csináljon? Hordassa tele sóderrel?”