Folyamatosak az egyeztetések a felsőoktatásért felelős szakállamtitkár és az érintett egyetemek közt arról a törvényjavaslatról, amely szerint a jövőben államtudományokat csak a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen (NKE) lehetne tanítani. Igen ám, de senki nem tudja, mit is fed az államtudomány fogalma, és így milyen képzések kerülhetnének el a jelenlegi jogi karoktól. Az is lehet, hogy ezt a végén az NKE rektora dönthetné el.
Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter nemrégiben nyújtotta be az Országgyűlésnek azt a javaslatot, amely a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) államtudományi átalakításáról szól. Ennek lényege, hogy „államtudományokat" 2015 szeptemberétől kizárólag az NKE-n lehetne tanítani. Az egyetem – amelyre a szféra a létrehozásának körülményei és célja miatt leginkább afféle janicsárképzőként tekint – a jogszabály örve alatt azt a jogot is megkapta, hogy akár olyan szakokat is elindíthat a jövőben, amelyeket elutasított a Magyar Akkreditációs Bizottság.
A javaslat kiverte a biztosítékot a jog- és államtudományi képzésben érintett egyetemeken. A jogi karok dékánjainak kollégiuma – a Pázmány Péter Katolikus Egyetem dékánjának kivételével – tiltakozó állásfoglalást adott ki.
Patyi András, az NKE rektora szerint csupán félreértésről van szó. „Az egyetem államtudományi felsőoktatási intézménnyé történő átalakítása a közszolgálati életpálya kialakítását szolgálja és nem veszélyezteti más jogászképző intézmények munkáját” – tette közzé az MTI-n keresztül, hozzátéve: „a széles társadalomtudományi alapokra építő, doktori címmel záródó magyar jogászképzés (...) megtartása és megerősítése indokolt és szükséges”. Patyi András kiemelte: „soha nem törekedtünk ennek a képzésnek a gyengítésére”.