Veszprémyné Szajkó Márta, a Debreceni Törvényszék sajtótitkára a büntetőügyről azt mondta: a Központi Nyomozó Főügyészség vádirata szerint K. Sándor cége 2012 őszén rendezvénycsarnokot kezdett építeni Balmazújvároson. K. Sándor az akkor jegyzőként dolgozó elsőrendű vádlottal egyeztetést folytatott annak érdekében, hogy a cég a rendezvénycsarnok megvalósítására önkormányzati támogatást kapjon.
A vádlottak ismeretlen időpontban előre megállapodtak a képviselő-testületi döntést igénylő önkormányzati támogatás összegében és feltételeiben. A jegyző vállalta, hogy hivatalos eljárása során arra fog törekedni, hogy biztosítsa a megállapodásuknak megfelelő döntés megszületését. A vállalkozó a támogató közreműködésért anyagi jellegű előnyként egy gépkocsit, illetve pénzt ígért.
|
Egyelőre kérdés, hogy Veres elmegy-e a jövő hét csütörtöki tárgyalásra Konyhás István / Népszabadság |
2012. december 18-án Balmazújváros az önkormányzati feladatai támogatására 450 millió forintos állami támogatást kapott. Ezután a vádlottak előzetes megállapodásának megfelelően olyan, a jegyző által jóváhagyott tartalmú előterjesztés készült a képviselő-testület felé, hogy a képviselők a rendezvénycsarnok építését 180 millió forinttal támogassák.
2012. december 21-én az önkormányzat pénzügyi bizottsága megtárgyalta az előterjesztést, s ezen az ülésen a jegyző a másodrendű vádlottra és a cégre utalva azt mondta: „Volt egy pályázata, a pályázat beérkezett, polgármester úr (abban az időszakban Tiba István - a szerk.) egyeztette ezt az érdekelt szervezetekkel és ezt a 180 millió forintos összeget ennek a finanszírozására kapja az önkormányzatunk a mai napon."
A vádirat szerint a jegyző ezzel azt a látszatot keltette, mintha az önkormányzat a kft. által megépíteni tervezett rendezvénycsarnok támogatására egy másra nem felhasználható 180 millió forintos állami céltámogatást kapott volna. Ám a 450 millió forintos állami támogatás felhasználásával kapcsolatban a kormányhatározat ilyen előírást nem tartalmazott,
az eltérő cél érdekében történő felhasználásnak jogi akadálya nem volt. Azonban - a vádirat szerint - a jegyző a bizottsági ülésen a kormányhatározat alapján kapott 450 millió forintos állami támogatásról, s annak felhasználhatóságának kereteiről nem beszélt.
A vádhatóság megállapította: a jegyző ezen cselekményével közreműködött abban, hogy a bizottsági ülésen a pénzösszeg felhasználásáról érdemi vita ne alakuljon ki, és így a bizottság a képviselő-testületnek elfogadásra javasolta az előterjesztést. A képviselő-testület a bizottsági döntés alapján a 2012. december 21-i ülésén 180 millió forintos támogatásban részesítette a céget.
Mivel a testület a vállalkozó számára kedvező döntést hozott, K. Sándor az ülés napján, december 21-én este fél nyolc körül találkozott a jegyzővel a helyi Ifjúsági Közösségi Háznál, és a vádirat szerint 5 millió forintot adott át az első rendű vádlottnak a döntés meghozatalában való közreműködésért. Ebből a pénzből a jegyző 450 ezer forintot megtartott magának, ám a törvényszéki tájékoztatás arra nem tér ki, hogy hová került a fennmaradó 4 millió 550 ezer forint.
A vádirat azt is tartalmazza, hogy jogtalan előnyként K. Sándor 2013. február 8-án fiktív adásvételi szerződéssel - a szerződés szerinti vételár megfizetése nélkül, ingyenesen - a jegyzőre ruházta át a 3 millió 211 ezer 805 forint értékű, a cége tulajdonát képező gépkocsi tulajdonjogát. A vádlottak a szerződésben valótlanul tüntették fel, hogy a gépkocsi vételára 1 millió 950 ezer forint volt, és azt, hogy a gépkocsi adásvétellel jut a jegyző tulajdonába. A gépkocsi átadására 2013. március 1-jén került sor Balmazújvároson.
Az ügynek vannak olyan részletei, amelyek egyelőre homályosak. Nem tudni, hogy a bűncselekmény idején hivatalban lévő Tiba István fideszes polgármester - ma parlamenti képviselő - hogyan lehetett annyira tájékozatlan, hogy a saját jegyzője a tudta nélkül képes lehetett egy ilyen horderejű döntést keresztülvinni a helyi képviselő-testületben.
Nem tudni azt sem, hogy ha Veres Margit az 5 millió forint kenőpénzből csak 450 ezret tartott meg, akkor hová lett az összeg nagyobbik része. Ezekre a körülményekre remélhetőleg a bírósági eljárás választ adhat.
Egyelőre kérdés, hogy Veres Margit elmegy-e a jövő hét csütörtöki tárgyalásra, hiszen politikusok betegségre vagy hivatalos utakra hivatkozva ki szokták magukat menteni időhúzás céljából. Veres Margit esetében vélhetően egyik eset sem áll fönn, Balmazújváros önkormányzata ugyanis a tárgyalást megelőző napon képviselő-testületi ülést tart, amelyet a meghívó szerint a polgármester fog levezetni.