Botka László, az MSZP-t irányító országos választási bizottság elnöke azt mondta lapunknak: míg a parlamenti választáson 5-6 százalékot számít a jelölt személye, az önkormányzatin egy népszerű jelölt akár 15 százalékkal jobb eredményt érhet el pártjánál. A szocialisták pedig úgy látják, nekik vannak a leginkább beágyazott, ismert politikusaik.
Az MSZP-s vezetők egyike példaként hozta: nem fogják egy másik párthoz tartozó nevesincs jelöltre lecserélni Trippon Norbertet, aki négy éve két százalékkal maradt le az újpesti polgármesteri székről, csak mert ezt diktálná a május 25-i eredményekből következő matematika.
"A kerületek felosztása azt jelzi, hogy a három pártnak annyi kedve van az együttműködéshez, mint a foghúzáshoz"
Botka egyébként világos üzenetet küldött a hét végén: a nagyvárosok közül először az általa vezetett Szegeden sikerült megállapodni a közös indulásról. Ráadásul az MSZP számára előnyösen, hiszen a húsz körzetből tizennégyben szocialista jelölt lesz, míg a DK-nak és az Együttnek három-három jut. Igaz, Szegeden a szocialisták az országosnál sokkal jobban szerepeltek az EP-választáson. Szombathelyen is eldőlt, hogy az MSZP-s Ipkovich Györgyöt a másik két párt is támogatja.
|
Ipkovich György Földi Imre / MTI |
Budapesten viszont az eddiginél is képlékenyebb a helyzet. A budapesti párttanács (amelynek 113 küldöttje Kunhalmi Ágnes és Tüttő Kata közül választja meg a szervezet új elnökét csütörtökön) valószínűleg a baloldali pártok közös indulását fogja javasolni, ahogy azt Horváth Csaba fővárosi frakcióvezető a napokban – néhány pártvezetőt is meglepve – megelőlegezte.
„Dönthetünk ketten arról, hogy focicsapatot alapítunk, de hiába, ha nincs meg a többi játékos” – utalt ugyanakkor a fővárosi MSZP egyik vezetője arra, hogy amíg a DK szintén közösindulás-párti, az Együtt–PM elutasítja azt. Szerinte viszont az Együtt által javasolt koordinált indulás, a kerületek felosztása azt jelzi, hogy a három pártnak annyi kedve van az együttműködéshez, mint a foghúzáshoz, ezzel pedig öt-hat kerületnél többet nem lehet megnyerni.
Ráadásul a Fidesz könnyen nevetségessé teheti azt az egyébként az általa átalakított választási rendszerből következő stratégiát, hogy az ellenzék a város egy részében közösen, máshol pedig egymással szemben indul.
Megoszlanak a vélemények a szocialistáknál arról, elképzelhető-e, hogy az MSZP és a DK az Együtt–PM nélkül is megállapodik. Az egyik pártvezető szerint a leginkább nyerhetőnek tűnő külső kerületek egy részében ez is elég lenne a győzelemhez.
Egy befolyásos fővárosi politikus viszont kételkedik, szerinte az Együtt szavazói még a legbaloldalibb városrészekben is hiányoznának. Ráadásul a Bajnai Gordon hátralépése miatt nehéz időszak elé néző Együttnek hatalmas előnyt jelentene, ha az „MSZP–Gyurcsány összefogással” szemben pozicionálhatná magát – fűzte hozzá.
Hogy az összes kerületben egymással szemben induljanak a baloldali pártok, kizártnak látszik, öngyilkossággal érne fel. Ezt leszámítva minden más elképzelhető másfél hónappal az induláshoz szükséges aláírásgyűjtés megkezdése előtt.
Úgy tudjuk, a XI. kerületben például az a megoldás körvonalazódik, hogy Molnár Gyula korábbi szocialista polgármestert egy ellenzéki választási szövetség indítja. Kész a megállapodás Csepelen is, ahol a DK adja a polgármesterjelöltet Horváth Gyula személyében, míg más kerületekben a DK és az Együtt országos vezetésének beleegyezése hiányzik a helyben megszületett egyezség szentesítéséhez.
Az MSZP egyik budapesti vezetője arról is beszélt lapunknak: Horváth Csaba nem fog visszalépni a főpolgármester-jelölti megbízatástól a holnapi párttanácsülésen (hivatalosan ez a testület választotta meg tavaly ősszel). Ennek oka, hogy továbbra sincs a megméretést vállaló, mindenkinek elfogadható „hús-vér”, közös ellenzéki jelölt Tarlós Istvánnal szemben.