galéria megtekintése

Mikor hullámzik már Pannon-tenger a Városligetben?

Az írás a Népszabadság
2014. 08. 08. számában
jelent meg.


Szalai Anna
Népszabadság

A Liget-projekt keretében 16 milliárdért építenének Pannon-tengert, ősvadont és Meseparkot a Vidám Park helyén, de már a tervezésre kiírt pályázat is csúszik. Az összes beruházástól évente plusz félmillió látogatót remélnek a mostani egymillió mellé.

Még le sem járt, de máris kitolták a Pannon Park tervezői pályázatának beadási határidejét. Így augusztus végéig dolgozhatnak ajánlatukon a pályázók. Bősze Szilvia, az állatkert fejlesztési főtanácsosa azzal hárította el lapunk határidő-hosszabbítást firtató, a csúszás okai között a gyér érdeklődés lehetőségét is felvető megkeresését, hogy a törvény megengedi a határidő indoklás nélkül módosítását. A beruházás, illetve a pályázati érték becsült összegére vonatkozó kérdésünket pedig azért hagyta válasz nélkül, mivel – miként fogalmazott – nem szeretnék befolyásolni az ajánlattevőket.

A Mesevár látványterve
A Mesevár látványterve

Persányi Miklós, a Fővárosi Állat- és Növénykert (FÁNK) főigazgatója mindenesetre korábban 16 milliárdra becsülte a Pannon Park megvalósítási költségét, amelyet jelen állás szerint a Városligetbe szánt múzeumi negyed projekt 150 milliárdos költségvetéséből állnának. Az integrált energia- és vízforgalmi rendszer, valamint a parkolóház megépítésével együtt 24 milliárdról van szó.

 

A kiviteli és engedélyezési tervdokumentáció elkészítését, az engedélyezés lebonyolítását, valamint a művezetést is magába foglaló megrendelés pályázati felhívásában nettó 480 millió forint szerepel. Ebből kell kidolgozni a Pannon ősvadon, a Pannon-tenger-akvárium, a látogatóközpont, illetve az egykori Vidám Park műemléki, valamint megtartandó épületeinek integrálására vonatkozó terveket, végigkísérni az engedélyezési és a kivitelezési folyamatot.

A közbeszerzési eljárás kétfordulós. Az elsőben bárki indulhat, ebben a szakaszban elsősorban azt kell igazolni, hogy a részvételi felhívásban szereplő gazdasági, pénzügyi, valamint szakmai, műszaki alkalmassági feltételeknek megfelel a cég. A második fordulóba az állatkert már csak azokat hívja meg, akik a részvételi felhívásban előírt feltételeknek megfelelnek, és ezt hitelt érdemlően igazolták is.

Valójában ekkor kezdődik az érdemi munka, hiszen a pályázóknak ekkor kell a pályázati kiírásban, illetve a kapcsolódó dokumentációban részletezett tervezési feladat elvégzésére ajánlatot tenniük. A pályázatnak az ár mellett bizonyos megadott tervezési mintafeladatok megoldását is tartalmaznia kell. A bírálatnál az ár mellett ezeknek a színvonala is fontos szempont lesz.

A pályamű elkészítésére mindössze negyven napjuk lesz a pályázóknak. Így aligha lesz tartható a korábban remélt szeptember végi eredményhirdetés.

Az engedélyezési tervek elkészítése becslések szerint hat hónapot vesz igénybe, ezt követően zajlik le az engedélyezés, majd a szükséges források megnyílása után kiírják a kivitelezői pályázatot. A múzeumi negyedhez hasonlatos építészeti tervpályázat meghirdetését viszont a már elkészült megvalósíthatósági tanulmány birtokában felesleges idő- és pénzveszteségnek tartották volna. Persányi Miklós főigazgató egy korábbi – Baán Lászlóval, a Szépművészeti Múzeum főigazgatójával, a Liget Budapest projekt miniszteri biztosával közösen tartott – sajtótájékoztatóján még abban bízott, hogy a csarnok részlegesen már 2017-ben, teljes egészében 2018-ban, a múzeumépületek átadásával egy időben megnyílhat. A Meseparkot viszont már jövőre kialakítanák.

Az örök vetélytárs Vidám Park tavaly szeptemberben zárta be kapuit. Területét az állatkert kapta meg egy 2012-es fővárosi határozat értelmében. A FÁNK rövid és hosszú távú koncepciót dolgozott ki a hasznosításra, illetve a fejlesztésre. Ennek értelmében két parkot – Mese-, illetve Pannon Parkot – alakítanak ki a megszerzett területen.

A biodóm belülről (látványterv)

A Pannon ősvadon és -tenger koncepciója azon alapszik, hogy a földtörténeti múltban a Kárpát-medence területén olyan állatok – ősi orrszarvúak, ormányosok, cápák – éltek, amelyek mai képviselői napjainkban zömmel trópusi vidékeken fordulnak elő. A létesítmény központi eleme egy biodóm lenne. A sajátságos építmény valójában egy mesterséges domb, amelyet részben növényzet, részben fényáteresztő felület borít.

A domb belsejében – mintegy 17 ezer négyzetméteren – szubtrópusi klímájú, állatokkal és növényekkel benépesített tér várná a látogatókat. A biodóm egyik felében lesz az ősvadon, a másikban a tengert imitáló akvárium. A biodóm köré különféle állatkifutókat terveznek. A szakmai koncepciót egy hazai és külföldi szakemberekből álló grémium alakította ki. A számítások szerint a Mesepark és a biodóm megvalósítása hosszú távon megtérülne, mivel az 1,5 millióra növekvő látogatószám az emelt jegyárakkal fedezetet nyújtana erre.

Bejelentkezés
Bejelentkezés Bejelentkezés Facebook azonosítóval

Regisztrálok E-mail aktiválás Jelszóemlékeztető

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.