Az elmúlt egy év kormányellenes tüntetéseiben sokszor szervező szerepet vállaló civil szervezetek még nem döntötték el, hogy a jelenlegi ellenzékkel közösen vagy inkább nélkülük indulnának a következő választásokon. Legkevésbé a Jobbik, leginkább az Együtt, illetve a PM esetében tartják elképzelhetőnek az együttműködést – derül ki egy friss kutatásból.
A hazai civil szervezetek politikához való viszonyát vizsgálta idén nyáron indított kutatásában a Republikon Intézet. A felmérésbe olyan szerveződéseket vontak be, amelyek tavaly ősz óta három politikai konfliktusban is szerepet vállaltak. Így bekapcsolódtak az Origo főszerkesztőjének eltávolítása utáni, a Norvég Civil Alap által támogatott civilek melletti, illetve a netadó elleni tüntetéssorozatokba. Összesen 68 ilyen szervezetet találtak, amelyek közül 63-at értek el, de végül csak 18 szervezet töltötte ki a kérdőíveket. A felmérés eredményét Mikecz Dániel kutatásvezető ismertette a Népszabadsággal.
A civil szervezetek többsége úgy véli, szükséges némi távolság a politikától ahhoz, hogy megőrizhessék hitelességüket.
Különösen igaz ez a hatalmon lévő politikai erőkre. Így például a jelenleg kormányzó Fidesz–KDNP a megkérdezett szervezetek alig 35 százalékának tűnik megfelelő partnernek, míg az Együttel a válaszadók 94 százaléka tart elképzelhetőnek valamiféle együttműködést. Leginkább a Jobbikot utasítják el, csupán 12 százalék dolgozna velük. A többi politikai párt 70-88 százalékos eséllyel találhat társakat a közös gondolkodáshoz.