Volt már példa arra, hogy egy uniós tagállam megállapította: nem lehet hozzánk visszaküldeni menedékkérőt. Az indokok között megjelent a magyar eljárások embertelensége.
Rendszerszintű hiányosságokra hivatkozva megtiltotta egy szír menedékkérő átadását Magyarországnak a németországi Baden-Württemberg tartomány közigazgatási fellebbviteli bírósága (VGH). A mannheimi testület közleménye szerint a július 5-én hozott ítélettel egy egyedülálló szír férfi ügyében döntöttek, aki 2014-ben érkezett Németországba egyebek mellett Magyarországon keresztül, és menedékjog iránti kérelmet nyújtott be a szövetségi bevándorlási és menekültügyi hivatalhoz (BAMF).
Magyarország a dublini mechanizmus keretében vállalta, hogy átveszi a férfit és elindítja a menekültügyi eljárást, ezért a BAMF elutasította a kérelmét, s elrendelte a kitoloncolását. Ő azonban bírósághoz fordult, és a menekültügyi hatóság döntését megsemmisítették. Az első fokon hozott verdikt szerint a felperest a magyar menekültügyi rendszert aktuálisan jellemző jelentős hiányosságok miatt az embertelen, illetve megalázó bánásmód veszélye fenyegetné.
Másodfokon az indokolás annyiban változott, hogy az idegenrendészeti őrizet magyarországi szabályai nemcsak aktuálisan, hanem már 2014-ben is komolyan kifogásolhatóak voltak, s fennállt a menedékérő önkényes fogva tartásának veszélye. Ráadásul az őrizetesek elhelyezésére szolgáló büntetés-végrehajtási intézményekben a körülmények például higiéniai szempontból nagyon rosszak voltak, a személyzet fellépését pedig a különös keménység és brutalitás jellemezte. A BAMF a fellebbezés elutasítása miatt még panaszt tehet.