Ugyanezt kérte Hegedűs Lorántnétól is, aki amúgy nem tagja a párt elnökségének. A bátonyterenyei jobbikos sosem hitte volna, hogy ilyesmi előfordulhat pártjában.
Megtörtént a hídépítés: vágóhíd a radikálisoknak
– utalt Vona politikai szezonnyitó beszédére, amelynek kulcseleme a hídépítés.
Régóta folynak találgatások arról, hogy Vona kenyértörésre készül Novák Előddel, és arról is, hogy a „mérsékelt” és „radikális” szárny küzdelme szétszakíthatja a Jobbikot. A párt politikusai korábban kacsának minősítették az erről szóló cikkeket, és nem létező konfliktusokról beszéltek, amelyeket csak a sajtó talált ki. A pártszakadás lehetőségéről Novák Előd 2012 nyarán például azt nyilatkozta lapunknak: „ne keverjük a vágyakat a valósággal”.
Ezúttal azonban nehéz lenne fantáziálgatással vádolni az újságírókat. A Jobbik elnökségi ülése után Mirkóczki Ádám szóvivő megerősítette, hogy a tisztújítás után Novák Előd, Apáti István és Szávay István nem lesz tagja az elnökségnek.
A szóvivő szerint a pártelnöknek az alapszabály értelmében joga van megnevezni, hogy kit enged elindulni az alelnökségért. A köznyelvben ezt nevezik vétónak – mint ahogyan az is. (Arról, hogy a pártelnöki tiltás Hegedűs Lorántnéra is vonatkozik-e, egyelőre nem tudni biztosat.)
A pártelnökhöz hasonlóan a szóvivő is azzal érvelt, hogy „megváltoztak a feladatok”, a Jobbik a következő választáson kormányra szeretne kerülni, ehhez pedig új csapat kell. Vona a távozók helyett elsősorban polgármesterként dolgozó jobbikos politikusokat szeretne maga mellett látni. (Jobbikos vezető irányítja Ózdot, Tapolcát és Tisztavasvárit.)
Mirkóczki visszautasította a feltételezést, hogy a mérsékeltek és radikálisok közötti harcról lenne szó, és annak sem látja veszélyét, hogy pártszakadás fenyegetne. Más forrásból ugyanakkor azt az információt kaptuk, hogy az elnöki vétót nem a párt alapszabálya, hanem az elnökség által hozott választási szabályzat tartalmazza.
A párt alapszervezetei tíz százalékának támogatása szükséges ahhoz, hogy valakiből jelölt válhasson.
Szávay István – akit egészen váratlanul ért a pártelnök bejelentése – az Indexnek elmondta, hogy amennyiben összejön az elegendő támogatás, akkor elindul az alelnöki posztért. Ugyanezt tervezi Apáti István is.
Ezzel nyíltan szembemennek ugyan a pártelnök akaratával, de elvileg megtehetik. Csak éppen Vona Gábor akkor sem fogja engedni az indulásukat, ha összegyűjtik a jelöléshez szükséges ajánlást. Ettől még érdekes kérdés lesz, hogy ilyen körülmények között hány helyi jobbikos szervezet sorakozik fel a kegyvesztett alelnökök mögé.
Novák Előd először nem akart nyilatkozni, majd újbóli kérdésünkre csak annyit közölt:
„Leforrázva állok az előzmények nélküli bejelentés előtt.”
A maga részéről még ott tart, amit Vona Gábor tavaly nyáron mondott. A pártelnök akkor hangsúlyozta, nincs alapjuk azoknak a sajtóhíreknek, hogy Novák Elődöt háttérbe kívánják szorítani a párton belül. Hiszen egy „nagy néppártnak”, amilyenné a Jobbik válna, az az erőssége, hogy képes különböző karaktereket integrálni és a feladataikat megtalálni.