Júliusban áll hadrendbe a Dél-Dunántúl légterét ellenőrző katonai radar. A lokátort befogadó Medina község számos fejlesztést valósíthat meg, az ország számára viszont súlyos kiadás, hogy a radar ott épült meg.
Jól halad a medinai radar tesztelése a Honvédelmi Minisztérium tájékoztatása szerint. A tárcától megtudtuk, hogy az új berendezés érzékelhetően javította a légtérellenőrzés információellátottságát. A rendszer tesztelése májusban fejeződik be, s az eredmények értékelése után várhatóan júliusban áll hadrendbe a medinai lokátor.
Radarvégállomás: hamarosan üzemel a medinai objektum H. Szabó Sándor / ORFK |
A radar Medinára telepítése emlékezetes volt. Még a kilencvenes években született döntés arról, hogy a Varsói Szerződéstől örökölt, szovjet gyártású radarokat korszerű, NATO-kompatibilis berendezésekre cseréljük. A fejlesztés nagyobb biztonságot és jelentős megtakarítást ígért, hisz a 23 radarszázadot három állomással tervezték kiváltani Bánkúton, Békéscsabán és a Dél-Dunántúl legmagasabb pontján, a Zengőn. Két radar gond nélkül megépült 2006-ra, a zengői állomás kivitelezése azonban a környezetvédők tiltakozásába ütközött. Ezért a kormány döntése alapján a HM a Pécs melletti Tubesre próbálta „átvinni” a beruházást. A pécsiek – a sugárzástól félve – fellázadtak a radar ellen, s az Orbán-kormány 2011-ben úgy döntött, Medinán épül meg a harmadik lokátor.