A politikának a példastatuálás a lényeg – mondja Bátyi Zoltán jogász-újságíró, a Szegedi Ítélőtábla sajtószóvivője, aki Hóhércsárdás címmel írt könyvet a halálbüntetésről.
„Reméljük, hogy az elvetemült gyilkos méltón meglakol tettéért, s hatóságainknak sikerül összeszedni a társadalom söpredékét, akiket javarészt az ellenforradalmárok szabadítottak rá októberben újból a lakosságra" – írta a Tiszavidék című megyei napilap 1957-ben, az úgynevezett martfűi rém tárgyalása előtt. A cipőgyári munkáslány szexuális indítékú megölésével vádolt tiszaföldvári férfit beismerő vallomása alapján halálra ítélte a Szolnok Megyei Bíróság. A Legfelsőbb Bíróságon az ítéletet életfogytiglanra változtatták. A férfi tizenegy évet ült ártatlanul a szegedi Csillag börtönben, mire kiderült, ki a tényleges gyilkos.
A történetre dr. Bátyi Zoltán jogász-újságíró, a Szegedi Ítélőtábla sajtószóvivője hívja föl a figyelmet nemrég megjelent Hóhércsárdás című könyvében, amelyben a halálbüntetés kérdésével foglalkozik. A keresztény országokban hosszú távú trend, hogy a halálbüntetés egyre humánusabbá vált. Mária Terézia volt az, aki megtiltotta, hogy a halálra ítélteket a kivégzés előtt kínzásnak vessék alá. A korábbi kegyetlen és változatos módszerek helyett a kötél általi halál uralkodóvá válása is a humánus módszerek előretörését jelentette.
Az 1878-ban életbe lépett Csemegi-kódex szintén az akasztást írta elő. E törvény parlamenti vitájában fölmerült, hogy a guillotin alkalmazása még humánusabb lenne. Bátyi Zoltán megjegyzi, a többség a francia módszert azzal utasította el, hogy a magyar hagyományokat kell fenntartani.