Több tekintetben is úttörő döntést hozott a bíróság, mert az első olyan verdikt született, amelyben kimondták, hogy a kérelmezőnek homoszexuálisként is sérültek az emberi jogai – kommentálta az ügyet a Helsinki Bizottság. Ugyanakkor most először állapították meg azt is, hogy egy menedékkérő őrizete jogellenes volt.
O. M. Iránban élt, s melegként valós életveszélyben volt, mert országában súlyos kulturális és vallási előítéletek élnek a homoszexualitásról, s az állam akár halálbüntetéssel fenyegeti a meleg férfiakat. Őt egyébként a családja jelentette fel, majd büntetőeljárás indult ellene, ezért menekült el a hazájából.
|
Folyamatosan tiltakoznak az embertelen körülmények ellen a kiskunhalasi menekülttáborban Ujvári Sándor / MTI |
A férfit 2014 júniusában tartóztatták fel a magyar rendőrök, s ő rögtön menedékjogért folyamodott, és azt is elmondta, miért menekül. A Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal ennek ellenére elrendelte a 72 órás menekültügyi őrizetet, amit a bíróság hatvan nappal meghosszabbított. Csak azután szabadult, és kerülhetett nyitott befogadó állomásra. Utóbb egyébként menekültként ismerték el, és ma is Magyarországon él.
A férfi első pillanattól vitatta, hogy bármiféle jogalapja és értelme lett volna a fogva tartásnak. Ezért a Helsinki Bizottság segítségével a strasbourgi bírósághoz fordult. A nemzetközi fórum pedig neki adott igazat, és megállapította az egyezménysértést. Vagyis:
a magyar állam semmiképpen sem helyezhette volna idegenrendészeti őrizetbe a menedékkérőt, s ezért 7500 euró kártérítést ítéltek meg neki, és 3395 eljárási költség megtérítésre kötelezték a magyar államot.
Az ítélet önmagán túlmutató jelentőséggel bír a Helsinki Bizottság szerint. Újra figyelmeztet ugyanis a menedékkérők fogva tartásával kapcsolatos rendszerszintű problémákra, tehát arra, hogy Magyarországon önkényesen zárnak be háború és üldöztetés elől menekülő embereket – állítja a Helsinki Bizottság.
A hazai menekültügyi rendszer érzéketlen az ideérkező menedékkérők egyéni helyzete iránt is – emelte ki Pohárnok Barbara. Emiatt embertelen körülmények közé kényszerítenek sérülékeny csoporthoz tartozó személyeket, például egy mozgássérült szír férfit is becsuktak, bár őt gyorsan szabadon engedte a bíróság.
A konkrét ügyben egy meleg embert zártak olyan fogvatartottak közé, akikről feltételezhető, hogy ellenségesek a homo- és transzszexuálisokkal szemben. Az ő védelmük a jogvédők szerint még a nyílt táborokban sincs megnyugtatóan megoldva. A Helsinki Bizottság álláspontja: a háború, kínzás, üldöztetés elől menekülők tömeges fogva tartása hungarikum, ami egyetlen más európai uniós országban sem fordul elő.