– A magyar intézmények helyezései összefüggnek a tudományos publikációkat megalapozó kutatások és oktatói-kutatói foglalkoztatás pénzügyi feltételeinek romlásával – jegyezte meg Polónyi István.
S hogy mi a szerepük ezeknek a listáknak? – A felsőoktatás tömegesedése és a globalizáció versenyhelyzetet teremtett, a potenciális hallgatók, az oktatók, és persze a finanszírozók is joggal szeretnék tudni, mely egyetemek a legjobbak. A különböző indikátorok alapján készülő rangsorok segítségével az intézmények közti különbségek nyilvánvalóbbakká válhatnak – még akkor is, ha a különböző rangsorok hasonló logikával, ám más-más területre fókuszálva készülnek. A listák élén szereplő intézmények is jól járnak: könnyebb a hallgatók és az oktatók toborzása, a jó helyezés emelheti társadalmi elismertségüket – magyarázta a Népszabadságnak a brit Richard Holmes, a malajziai Mara Műszaki Egyetem oktatója, aki 9-10 éve foglalkozik a nemzetközi egyetemi rangsorokkal.
|
A Kaliforniai Műszaki Egyetem híre a Jupiter bolygóig elér NASA / Reuters |
Kampis György tudományfilozófus évek óta egy kutatócsoport tagjaként intenzíven tanulmányozza a rangsorokat. Úgy véli, azon listákat, amelyek nem jól dokumentálható, akadémiai szempontokat vesznek figyelembe (vagyis tudományos publikációk száma, azok idézettsége, intézményhez köthető szabadalmak.) nem kell komolyan venni. Ugyanakkor, mondta, a diákokat és szüleiket joggal érdekelhetik más tényezők is, mint például az infrastruktúra vagy a sportlétesítmények, csakhogy az ilyesmiről nehéz megbízható adatot szerezni.
Több olyan rangsor is van, amely adatait kérdőíves vizsgálatok alapján szerzi be, ezek megbízhatósága erősen megkérdőjelezhető. Kampis szerint a Leideni Egyetem, a brit Times Higher Education (THE), valamint a Quacquarelli Symonds (QS) rangsorok adják a leghitelesebb képet, hiszen előbbi kettő a Thomson Reuters cég Web of Science multidiszciplináris, bibliográfiai adatbázisa, míg az utóbbi a Scopus, vagyis a lektorált szakirodalom legnagyobb absztrakt adatbázisa alapján dolgozik. A THE ráadásul azt is figyelembe veszi, a friss diplomások hány százalékának sikerül elhelyezkednie a végzést követő fél éven belül.
|
Íme, a Szegedi Tudományegyetem tésztahídja. A csongrádiak állnak a legjobb helyen a globális ranglistán Marjai János / MTI |
– A legelső ilyen rangsorok vasárnapi újságok mellékletei voltak, a nyolcvanas években már adott ki ilyet a The Times, a kilencvenes években a The Guardian, aztán a 2000-es években a Der Spiegel is. Aztán az egyetemek is elkezdtek ilyeneket csinálni – ez jó PR, kiváló marketingeszköz – beszélt a kezdetekről Polónyi István.
A legismertebb rangsorok első tíz helyezettje az utóbbi években rendszerint a következőképp alakulnak: többségében amerikai és néhány brit egyetem kerül be. Ennek Polónyi szerint egyszerű az oka: Ha megnézzük az élen végző amerikai egyetemek költségvetését, láthatjuk, hogy az nagyjából a teljes magyar felsőoktatás költségvetésének többszöröse. Nem véletlen az sem, hogy magasak a tandíjak. Hiszen ha az számít, hány Nobel-díjas tanít ott, akkor azt meg is kell fizetni. Ráadásul a nagy koponyák sok kutatási pénzt tudnak hozni. De előbb be kell fektetni ahhoz, hogy aztán jó legyen a marketing – magyarázta Polónyi. Emellett azért is élveznek némi előnyt az angolszász országok intézményei, mert a publikációk figyelembevételénél rendszerint az angol nyelven írott anyagokat tartalmazó adatbázisokkal dolgoznak.
S noha ma már a természettudományok nyelve az angol, bizonyos területeken, például a bölcsész, a jog- vagy társadalomtudományban ma még jellemzőbb az adott ország hivatalos nyelvén történő publikálás.
Polónyi szerint a legnagyobb gond a pénzkérdésen kívül, hogy a közép-európai felsőoktatás nem a versenyszellemre épül. Az Egyesült Államokban ugyanis természetes, hogy egy Nobel-díjas oktató többet keres, mint a többi tanár. A kutatói munkát és a publikációkat is megfizetik, hiszen a befektetés megtérül, egy híres szakember mágnesként vonzza a diákokat. Amíg azonban itthon nincs versenyhelyzet és egységes bértábla szerint kapják az egyetemi tanárok a fizetésüket, jelentős változás nem várható.