Nincs rá recept, hogy az iskolákban miképpen próbálják megelőzni vagy utólag földolgozni egy-egy diák öngyilkosságát. Iskolapszichológus sincs mindenütt, mert a törvény az alkalmazását a tanulólétszámhoz köti.
Az egész országot bejárta a hír, hogy a debreceni Szent József Gimnázium két tanulója öngyilkosságot követett el: egyikük múlt novemberben, a másik idén januárban vetett véget az életének – egyelőre ismeretlen okból. A debrecen–nyíregyházi egyházmegye fenntartásában működő intézmény sajtóközleménye szerint már az első haláleset óta folyamatosan foglalkoznak a közvetlenül érintett diákközösséggel, maga a kríziskezelés pedig az intézmény egészét átfogja. Az iskola szorosan együttműködik az egészségügyi és rendőrségi szakemberekkel, míg a fenntartó a rendkívüli válsághelyzetben lelki támogatást és szakmai segítséget biztosít.
Virtuális gyerekkép
A köznevelési törvény szerint Magyarországon az iskolapszichológusokat a létszámtól függően alkalmazzák: akkor kell félállású szakembert alkalmazni, ha egy iskolába legalább ötszáz gyerek jár, s csak abban az esetben kell valakit erre a feladatra főállásban fölvenni, ha egy iskola diáklétszáma eléri az ezret. A Szent József Gimnázium azt a tájékoztatást adta, hogy intézményük a diáklétszám alapján iskolapszichológusra nem jogosult, a fenntartó mégis teljes állású pszichológus foglalkoztatását támogatta már eddig is, sőt két éve iskolarendőrük is van, aki saját irodával rendelkezik, preventív előadásokat tart osztályfőnöki órákon.