Soroksáron egy ideje már pletykálnak a „betelepülőkről". A mindössze 22 ezer lakosú, legkisebb budapesti kerület elöljáróinak tavasszal, az önkormányzati választókerületek kialakításakor tűnt fel a létszámgyarapodás. Laza Margit jegyző kérdésünkre közölte: egyeztettek a járási hivatallal, és arra jutottak, nincs jogszabályi korlátja annak, hogy egy címen hányan létesíthetnek lakóhelyet. A lakcímek fiktívvé nyilvánításának lehetőségéről utóbb tájékoztatták a szállásadót, de álláspontjuk szerint erre „egyedi, azaz több száz eljárásban kerülhet sor, amely eljárások hivatalból nem indíthatók meg".
– Ilyen esetekben megszokott, hogy a hivatal levelet küld a bejelentkezetteknek. És ha az a címzett ismeretlen megjelöléssel visszajön, fiktívvé nyilvánítja a lakhelyet. De tarthat helyszíni szemlét is, meggyőződve arról, a címre bejelentkezettek valóban ott laknak-e életvitelszerűen – magyarázta a Népszabadságnak egy hasonló ügyeket ismerő forrás, aki szerint a járási hivatalvezetőnek most is ezt kellett volna tennie. Majd miután megállapította, hogy a negyvenágyas panzióban nem élnek ezernél is többen, közokirat-hamisítás miatt feljelentést kellett volna tennie.
Nem ez történt. Foglalkozott viszont az üggyel a helyi választási bizottság (hvb), miután egy delegált a jegyzőhöz fordult. Laza Margit szeptember 25-i beszámolója szerint már 1185 ember volt bejelentve a fogadóba. A hvb ülésén azonban a jegyző úgy érvelt, ha a szállásadó hozzájárul a lakóhely létesítéséhez, akkor a bejelentkezést a jogszabályok lehetővé teszik. Dücső Csaba, a hvb elnöke ezt azzal egészítette ki: a lakóhelyek létesítése „nem alkalomszerű, hanem hosszabb ideje tartó folyamat", ezért nem függ össze a választások tisztaságával. „Milyen jogszabályt sértettek meg?" – kérdezte a jegyzőkönyv szerint.
Aki olyan állandó lakóhelyre jelentkezik be, ahol ténylegesen nem él, közokirat-hamisítást követ el. A bejelentkező az elkövető, a tulajdonos a bűnsegéd. Mivel több mint ezer esetről van szó, utóbbinál a bűnszervezetben való részvételt is vizsgálni lehet. Lapunknak jogászok azt mondták: ezer új bejelentkezőnek szemet kellett volna szúrnia a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatalban. Kérdéseinkre a hivatal tudatta: a levelünkben foglaltak miatt vizsgálatot indítottak, ehhez türelmet kértek. Általánosságban azt közölték, ha visszaélés gyanúja vetődik fel, mert ugyanarra a címre már a sokadik külföldi kíván bejelentkezni, tulajdoni lapot kérnek az ügyféltől. Ha kiderül, hogy egy kiadott regisztrációs igazolással – így lakcímkártyával – rendelkező külföldi a kérelméhez hamis okiratot csatolt, intézkednek az igazolás visszavonásáról, büntetőfeljelentést tesznek, valamint tájékoztatják a lakcímnyilvántartás kezelőjét.
Értelmezésünk szerint mulasztott a helyi választási bizottság is, amelynek kérnie kellett volna a járási hivataltól a lakcímbejelentések valódiságának ellenőrzését. Ezt a választási iroda egyik tagja jelezte is a többieknek, de észrevételét nem vették figyelembe, mondván megint csak nem választási ügyről van szó. A hvb végül Fenyvesi Dezső, az Együtt Soroksárért Egyesület delegáltjának – a több elutasítás ellenére – kitartó próbálkozása után múlt pénteken mégis úgy döntött, felkéri a jegyzőt, hogy ha törvénysértő helyzetet tapasztal, sürgősen tegye meg a jogi lépéseket. Laza Margit azt mondta lapunknak, a döntésről értesítette a panzió tulajdonosát, és felhívta figyelmét a hozzá bejelentett lakcímek fiktívvé nyilvánításának lehetőségére.
A jegyző a hvb egy korábbi ülésén elárulta, a hivatal nem hivatalos forrásból úgy tudja, hogy a panzióban egy logisztikai cég munkatársai létesítettek lakóhelyet, nagy részük „valószínűleg már nem is dolgozik ott, sőt talán már az országban sincsenek, de a címük még mindig él". Kérdésünkre, hogy honnan származik az értesülés, úgy felelt: „a nem hivatalos információ további pontosítása jogilag irreleváns". Mivel a nagybani piac szomszédságában található a Waberer's International Zrt. kamiontelepe, érdeklődtünk a csaknem négyezer sofőrt foglalkoztató cégnél, tudnak-e arról, hogy munkatársaik tömegesen jelentkeztek be a Viktória panzióba, de lapzártánkig nem válaszoltak.
Szakértők szerint a fiktív lakcímbejelentések oka a tartózkodási engedély megszerzése, illetve az lehet, hogy számos ellátás lakóhelyhez, nem állampolgársághoz kötött. Az ügy napvilágra kerüléséhez mégis az kellett, hogy kiderült: a panzióba bejelentkezett több mint ezer ember – uniós állampolgár lévén – szerepel a XXIII. kerületi választói névjegyzékben, és voltaképpen eldöntheti az önkormányzati választás kimenetelét. Ezért arra lehet számítani, hogy vasárnap árgus szemek figyelik majd azt a szavazókört, amelyhez a fogadó tartozik.