Amúgy a felvetés eleve értelmetlen – hangsúlyozta –, mert az uniós csatlakozással az ország feladta nemzeti szuverenitása egy részét. Ezt sokan nem értik, ezért is súlyos hibának tartja a szakértő, hogy nálunk még soha senki nem próbálta elmagyarázni, egy-egy népszavazásnak mi a valódi tétje.
Az uniós csatlakozásról szóló referendum előtt sem fordítottak különösebb figyelmet erre – emlékeztet –, mert az, hogy mindenki cukrászdát nyithat Bécsben, eléggé gyermekded érv volt. A kabinet pedig folytatja a rossz hagyományt, hiszen nem tájékoztat, hanem elhallgat, rosszabb esetben félrevezet. Elhallgatja azt, hogy egy referendum nemzetközi szerződésekből eredő kötelezettségeket nem írhat felül. Meg azt: ha egy tagállam az EU többségi döntéseit végképp nem tudja elfogadni, marad a kilépés.
Számos helyen van rá példa – mondta Unger –, hogy törvény írja elő a népszavazás előtti tájékoztatási kötelezettséget. Az USA egyes tagállamaiban hatásvizsgálatot kell lefolytatni arról, hogy melyik döntés mibe kerül a szavazóknak. Ez a szakértő szerint túl sok pénzbe sem kerülne nálunk, hiszen léteznek azok az állami hivatalok, amelyeknek egyébként is a feladatai közé tartozik, hogy egy-egy döntés hatásait elemezzék. A pártatlanság záloga pedig az lehetne, hogy a népszavazás ellenzőinek véleményét egyetlen kiadványban ugyancsak közzétennék, miként az többek között Kaliforniában bevett gyakorlat.
Ha már az alaptörvény biztosítja a népszavazás jogát, meg kell teremteni az állampolgár számára az érdemi részvétel lehetőségét – ez Unger álláspontja. Miután az objektív tájékoztatást nem írja elő semmi, fokozott felelősséggel tartoznak a pártok, de akár a civil szervezetek is – véli Unger. Álláspontja szerint határozottan fel kellene lépniük a kormány egyoldalú kampánya, a közpénzen folyó politikai propaganda ellen.
Azt gondolja, ez jogilag is aggályos, hiszen a hivatalos kampányidőszak a szavazást megelőző ötvenedik napon kezdődik, miközben a kormány már a tavasszal kiplakátozta az országot, s a televíziók is rendszeresen sugároznak közszolgálatinak álcázott politikai hirdetéseket. A szakértő szerint emiatt minden létező jogorvoslati fórumon fel kellene lépni.