A hivatal május 26-i keltezésű határozata szerint a vár jelentős részén már a látogatók életét veszélyezteti az ingatlan leromlott állapota. A március közepén tartott hatósági bejárás során megállapították, hogy a nyugati, valamint az északi várfalakat és a kőgátakat teljes hosszukban el kell bontani, majd újra visszaépíteni, de a déli várfalról és további két bástyáról is kimondták, hogy közvetlen életveszélyt jelentenek. A kormányhivatal ezenkívül a vár 11 részét nyilvánította balesetveszélyesnek.
A hivatal elrendelte a legaggasztóbb állapotú várrészek körbekerítését és a balesetveszélyre felhívó táblák kihelyezését.
A szeptemberre tervezett nagy felhajtás ellenére a környéken jelenleg csak a Magyar–Török Barátság Parkban folynak felújítási munkálatok, de ezt nem a magyarok, hanem a török állam finanszírozza.
Hóvári János, a Zrínyi Miklós Emlékév Emlékbizottság elnöke szerint az elmúlt negyven-ötven év hanyagsága okozta, hogy mára borzalmasan romos állapotba kerültek a vár egyes részei. Alapos felújítás utoljára az 1960-as években zajlott, ezért nem csoda, hogy a várfalakból életveszélyes módon hullanak a téglák. Hóvári szerint a munkálatok időzítése már megkezdődött, 2017 végére ez be is fejeződhet. Az őszi ünnepségekre a legfontosabb veszélyelhárító munkák megtörténhetnek, de a teljes felújítás hatalmas munka lesz, amit többek között a nemzeti várprogramra elkülönített pénzből tudnak majd finanszírozni.
A Török Köztársaság egyébként számos kezdeményezést tett, hogy saját forrásokkal kapcsolódjon a szigetvári rekonstrukciós projekthez. Először új minarettel emelték volna a szigetvári csata 450. évfordulójának fényét, majd amikor a tervből kisebb botrány kerekedett, a dzsámi felújításába kapcsolódtak volna be.
A Nol megkereste a TIKA (a projektet irányító török alapítvány) magyarországi koordinátorát, hogy folytatják-e a munkálatokat Szigetváron, de választ egyelőre nem kaptunk.
A napokban okozott diplomáciai botrányt a szigetvári beruházásért is felelős L. Simon László államtitkár tatai nyilatkozata. L. Simon a Tatai Patara Török kori Történelmi Fesztiválon mondott ünnepi beszédében rabságnak, vallási háborúnak, megszállásnak nevezte a török uralmat Magyarországon. A beszéd után elterjedt, hogy Sakir Fakili török nagykövet a beszéd miatt mondta le az eseményen való részvételt. A nagykövetség ezt kedden cáfolta.