„Nincs ok kétségbe vonni, hogy polgármesterként is elsősorban a város szolgálatát tekinti majd a legfontosabbnak és a miskolci emberek érdekeit védi” – tette hozzá.
|
Tóbiás József, az MSZP megbízott frakcióvezetője Teknős Miklós/Népszabadság |
Kérdésünkre Tóbiás azt is elmondta, az MSZP-t irányító országos választási bizottságnak egyébként sincs joga megvétózni a helyi polgármesterjelölteket, ezt csak az elnökség tehetné meg, amelyet július 19-én választanak meg. „Helyi döntés született, és az MSZP bízik a helyi szocialisták bölcsességében” – mondta. Ugyanakkor ígéri, különös figyelemmel kíséri majd a miskolci kampányt, és ha megválasztják, Pásztor tevékenységét is.
Az MSZP tavaly ősszel városi elnökét, dr. Simon Gábort javasolta a polgármesteri tisztségre. Ő egyike volt a legkorábban megnevezett szocialista jelölteknek, nem is indult parlamenti mandátumért. Az EP-választás után viszont a DK és az Együtt is jelezte: független jelöltet akarnak. Néhány hete vetődött fel Pásztor Albert neve.
Emlékezetes, hogy a parlamenti választási vereség után vita bontakozott ki a szocialista választmány ülésén arról, hogy rendpárti irányt kellene vennie az MSZP-nek. Akik ezt felvetették, arra hivatkoztak: a Jobbik sok szavazót vitt el, mert az MSZP-nek nem voltak válaszai a vidéken élők biztonságigényére.
Mesterházy Attila azóta lemondott pártelnök azt mondta: olyan megoldásokat kell találni, amelyek megfelelnek a demokratikus alapelveknek, és nonszensznek minősítette, hogy az MSZP versengeni akarna a Jobbikkal. Az MSZP egyik vezetője most azt mondta lapunknak: szó sincs arról, hogy ebben változás lenne. Szerinte bár Pásztor elhíresült nyilatkozata miatt valóban támadható, Miskolcon ő a legesélyesebb jelölt. És harmincévnyi szakmai pályafutást sem lehet egyetlen megengedhetetlen mondat miatt semmibe venni – fűzte hozzá.
A DK elnökségi ülésén múlt pénteken hangzott el, hogy Pásztor Albert lehet a miskolci polgármesterjelölt. Gyurcsány Ferenc számolt be erről. Információnk szerint volt, aki értetlenkedett, ugyanakkor az egyik résztvevő úgy emlékszik: formális szavazás nem volt, márpedig az elnökségnek jóvá kell hagynia a helyi polgármesterjelölteket.
Abból viszont, hogy a helyi szervezet a nyilvánosság elé állt, világos, hogy Gyurcsánynak nincs ellenére Pásztor jelölése – mondta forrásunk, aki mégis arra számít, hogy az ügy még téma lesz az elnökség ülésén. Ám arra még nemigen volt példa, hogy Gyurcsányt leszavazzák. A volt miniszterelnök szerepe azért is érdekes, mert annak idején elfogadhatatlannak ítélte Pásztor 2009-es szavait.
A DK egyik vezetője azt mondta lapunknak, Pásztor jelölése azt a vitát nyitja ki, hogy baloldali vagy liberális pártként határozzák-e meg magukat. A mostani ügy – mint ahogy Bauer Tamás közelmúltbeli lemondása az alelnöki posztról – amellett szól, hogy nem elsősorban a liberális választóknak akarnak politizálni. De van olyan tagja a DK országos tanácsának – ráadásul egy Borsod megyei képviselőjelölt –, aki Pásztor támogatása miatt kilátásba helyezte, hogy lemond.
Bár az Együtt helyi szervezete is felsorakozott a volt főkapitány mögé, a pártszövetség vezetői úgy határoztak: nem támogatják a függetlenként induló Pásztort. Azt viszont egyelőre nem tudni, állítanak-e vele szemben saját polgármesterjelöltet, Szigetvári Viktor, az Együtt társelnöke lapunknak azt mondta: még egyeztetnek a helyi szervezettel.