De nem csak a külsőségekben történt előrelépés. Az EP-képviselő tegnap a sajtó előtt is azt hangsúlyozta legerősebben, hogy
„az internetadó halott”.
Kérdésünkre, hogy az utca népe vagy az iparág cégei győzték-e meg a miniszterelnököt az internetadó ötletének visszavonásáról, Deutsch kitérő választ adott: csak azt tudja – állította –, amit Orbán Viktor erről a Kossuth rádióban elmondott. (Ott azonban a kormányfő nem beszélt az okokról.) Hozzátette: álláspontja szerint az internetadó elleni tiltakozás jogos volt. A több mint negyven cég képviselőjével folytatott iparági egyeztetésen nagyon is konkrét gondolatok kerültek elő.
Például az, hogy minimálisan hány internetszolgáltatónak kellene versenyeznie Magyarországon, vagy például, hogy lehet-e csak saját tartalomra korlátozni az internetszolgáltatást alapdíjon, azaz lehet-e extra díjat kérni a teljesen nyílt hozzáférésért. Az is előkerült, hogy pontosan mit jelent az az uniós programpont, amely szerint mindenkinek elérhetővé kell tenni az internetet, s milyen fejlesztések szükségesek ehhez, továbbá milyen ökoszisztéma épülhet erre.
|
Az internetadó elleni tiltakozás szerinte jogos volt Reviczky Zsolt / Népszabadság |
E témák legfontosabb kérdései jelennek majd meg a konzultációban, amely teljes egészében az interneten zajlik, s amelybe most először bekapcsolódhatnak a fiatalkorú magyarok is. Minthogy Deutsch és az iparág képviselőinek eddigi megbeszélésein intenzívebben vetődnek fel – legalábbis látszólag – az aktuális szakmai kérdések, mint a kormányzati munka során, felmerül, hogy az iparág a nemzeti konzultáció égisze alatt új utakon kívánja bevinni a fontos ügyeket a kormány látókörébe. Kérdésünkre Deutsch leszögezte: eddig is beszélt s ezután is szándékában áll a témáról egyeztetni a kormányfővel és környezetével.
De a konzultáció nem akar, nem is lehet a kormányzati szereplők megkerülésének útja, s a lobbitevékenység látszatát is kerülni kívánja. Ugyanakkor meggyőződése, hogy a konzultáción olyan kérdéseket kell feltenni, amelyek foglalkoztatják az embereket, s egyúttal Európában is fontos témának számítanak. Kérdésünkre, hogy szerinte milyen arányban értik a kormányban az internetnek mint gazdasági hajtóerőnek a fontosságát, Deutsch úgy válaszolt: sokkal többen, mint gondolnánk.
A konzultáció fő partnere az Informatika a Társadalomért Egyesület és az Informatikai, Távközlési és Elektronikai Vállalkozások Szövetsége. Az utóbbi szervezet elnöke, Laufer Tamás elmondta: meg kell érteni az internet fontosságát, és használni kell a vívmányait, mert ma már az is az interneten zajlik, amiről nem is gondolnánk,
s ha nem értjük a folyamatokat, a digitális gazdaság helyett egy digitális rezervátum részei lehetünk csupán.
Az Európai Unió lakosainak 17, Magyarországénak pedig 22 százaléka nem használta még soha az internetet.