Szokatlan, de az átláthatóság érdekében ketten nyilvánosan vállalják, hogy megpályázták a strasbourgi emberi jogi bíróságon megüresedő – amúgy igen jól fizető, nagy szakmai presztízsű – posztot. Hogy kik jelentkeztek még, arról az igazságügyi tárca egyelőre nem adott tájékoztatást. Ha mutyiznak, az Európa Tanács elutasíthatja a jelölteket.
Némi huzavona után mégiscsak pályázatot írt ki a kormány a megüresedő strasbourgi magyar bírói posztra, és a határidő kedden lejárt. Lapunkat Grád András és Magyar Gábor – mindketten ügyvédek – arról tájékoztatta, hogy benyújtották jelentkezésüket, és hozzájárulnak pályázati anyaguk nyilvánosságra hozatalához is. Az igazságügyi tárcától szerettük volna megtudni, hogy kik versengenek még az állásért, de csak később ígértek tájékoztatást.
A kabinet korábban titokban választotta ki azt a három személyt, akit a 2017. január végéig hivatalban lévő Sajó András helyére jelöltek. Augusztus végén jelentették be, hogy Füzi-Rozsnyai Krisztinát az ELTE docensét, a közigazgatási perrendtartás kodifikációs munkálatait vezető miniszteri biztost, Schanda Balázs egyetemi tanárt, a Pázmány Péter Katolikus egyetem tanszékvezetőjét, valamint Tallódi Zoltánt, az Igazságügyi Minisztérium főosztályvezető-helyettesét javasolják.
Emiatt számos civil jogvédő szervezet tiltakozott, jelezve, hogy az Európa Tanács (ET) Miniszteri Bizottságának ajánlásai szerint a kiválasztási eljárásnak kiszámíthatónak kell lennie és előre meghatározott szabályokon kell alapulnia. Ha ezt a kormány nem veszi komolyan – figyelmeztettek –, azt kockáztatja, hogy az ET Parlamenti Közgyűlése a három jelölt közül egyiket sem választja meg, hanem a listát elutasítja; 2013-ban és 2014-ben a szlovák, illetve az azeri kabinet így járt.