A Sámsoni úton és környékén egyáltalán nem magasabb a bűnözés aránya, mint a város más részein, sőt, a menekülttábor környezetében sok milliós városi beruházással idén modern kamerarendszert szereltek fel a befogadó állomáson lakók mozgásának megfigyelésére – ami a tábor bezárásának tükrében pénzkidobásnak tűnik.
Az embereket azonban nem lehet statisztikai adatokkal meggyőzni. A Sámsoni út egyik sörözőjében azt mondja az egyik vendég, hogy
ő nem szívesen ült „a gánanégerek" mellett, mert a muszlimokban nem bízik. Amikor megemlítem neki, hogy az említett afrikaiak vélhetően keresztények voltak – hiszen Ghána keresztény ország –, csak a vállát vonogatja, és nevet: „bezárt a tábor, ezt hozta a Mikulás".
Papp László debreceni polgármester (Fidesz-KDNP) helyesli a tábor bezárását, mert – mint nyilatkozta – az elmúlt egy évben felerősödött migrációs folyamatnak Debrecen is elszenvedője volt, hiszen még mindenki emlékszik az itteni nyári zavargásra, valamint az augusztusi menekülthullámra, amely elérte a várost. Papp szerint megnyugtató, hogy megszűnik a tábor, s újra át lehet gondolni, hogy milyen célra volna alkalmas az ingatlan. Szerinte a terület gazdaságfejlesztési és/vagy szociális funkcióra volna legalkalmasabb, de erről még egyeztetni kell a kormánnyal. Arról is a kormányzattal kell egyeztetni, hogy a jelenleg állami tulajdonban lévő, és a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal (BÁH) kezelésében működő létesítménynek a jövőben ki lesz a gazdája, az állam vagy a város.
|
Fotó: Veres Viktor / Népszabadság |
Ennek kimenetele lényeges kérdés az anyagiak szempontjából, hiszen
az épületek meglehetősen lelakott állapotban vannak, a felújításuk sok száz milliós összegeket emészthet fel.
Erről a polgármester azt mondta: a tulajdonjog és a funkció eldöntése után lehet szó felújításról, amelyet a város a saját kasszájából nem bírna el, ahhoz állami és Európai Uniós segítséget is igénybe kellene venni. Miután pár éve szóba került a Földművelésügyi Minisztérium Debrecenbe való költöztetése, megérdeztük a polgármestert, hogy a tábor helyén el tudná-e a képzelni a tárcát, mire azt mondta, hogy ennek nem látja realitását, s a téma nincs is napirenden.
Kapcsolódó háttéranyagunk: Záróra krízis idején
Alig jönnek menekültek, így a debreceni befogadó állomást gond nélkül bezárhatták. A bevándorlási hivatal azonban jelezte: ha változik a migrációs helyzet, a szentgotthárdi ideiglenes tábort ismét megnyithatják. Illetve újraépíthetik, mert információnk szerint az egészet elbontották.
Lencsés Károly cikke: >>>
A bevándorlási hivatal korában több mint egymillió eurót kapott az EU-tól a befogadó állomások fölújítására. Kérdésünkre, hogy mi lesz ezzel a pénzzel, a BÁH sajtó osztályától ezt a választ kaptuk: „az európai uniós támogatás
természetesen visszafizetésre kerül".