Bell: Az Egyesült Államok büszkén kiáll roma fivérei és nővérei mellett
Az orosz diplomácia távol maradt, az amerikai nagykövet viszont beszédet is mondott Csepelen, a roma holokauszt nemzetközi emléknapján.
|
Emlékező a roma holokauszt központban Reviczky Zsolt / Népszabadság |
– 1944. augusztus 2-a feledhetetlenül szomorú, dicstelen dátum Magyarország és Európa történetében – mondta Makai István, a Roma Polgári Tömörülés elnöke a csepeli Cigány Történeti, Kulturális, Oktatási és Holokauszt Központban. Egyetlen éjszaka háromezer roma férfi, nő és gyerek életét oltották ki az auschwitz-birkenaui haláltáborban. – Őszinte szívvel mondunk igent egy olyan jövőre – folytatta –, ahol az összefogás, a közös akarat és a tenni akarás arról a tőről fakad, amelyet úgy hívnak: demokrácia.
Makai köszönetet mondott az amerikai hadseregnek, amiért felszabadította Buchenwaldot és Dachaut. Beszéde után megkérdeztük, hogy az Auschwitzot felszabadító Vörös Hadseregről miért nem tett említést. Makai ezt azzal indokolta, hogy az orosz nagykövetség – bár meghívást kapott – nem jelzett vissza, és nem is képviseltette magát a rendezvényen.
A roma vezető után felszólaló Colleen Bell amerikai nagykövet hangsúlyozta, hogy a pharrajimos (roma holokauszt) tragédiája nem csupán a náci rezsim bűne, hanem több száz évig tartó hátrányos megkülönböztetésnek és üldöztetésnek a következménye is. A megkülönböztetés és a diszkrimináció napjainkban is jelen van – tette hozzá a nagykövet, külön kitérve például az oktatásban meglévő szegregációra. A magyar kormány részéről ugyanakkor őszinte erőfeszítéseket is tapasztal a hátrányok csökkentésére.
Az Egyesült Államok büszkén kiáll roma fivérei és nővérei mellett Magyarországon és a világon – mondta Colleen Bell. A Roma Polgári Tömörülés jelmondatával zárta beszédét: „Múltunk közös lesz a jövőben is!"
A mintegy félmillió európai cigány áldozat közül 23 ezren haltak meg Auschwitzban, sokan közülük orvosi kísérletekben – közölte Latorcai Csaba, a Miniszterelnökség helyettes államtitkára. A német megszállás után legalább 30 gettót és munkatábort hoztak létre, ahol a romákat értelmetlen és embertelen kényszermunkára fogták.
A magyarországi roma áldozatok számát a történészek ötezer és hetvenezer közé teszik. Utóbb tisztáztuk: a helyettes államtitkár nem kizárólag a halálos áldozatokra gondolt, hanem minden romára, akit üldöztek, elhurcoltak, táborba zártak. Olyan emlékezetpolitikára van szükség, amely a XX. századi diktatúrák valamennyi áldozatára méltóképpen emlékezik, és a jövő nemzedékei elé a mártírok bátorságát, az embermentők cselekvő szeretetét állítja példaként. „Meggyőződésem, hogy csak ez segít mindnyájunkat abban, hogy a vészkorszak és a II. világháború okozta látható sebeket közös akarattal gyógyítsuk" – állapította meg Latorcai.
Zarándokok
Magyarországi zarándokcsoport utazott Auschwitzba a budapesti székhelyű Phiren Amenca (Járj velünk) Nemzetközi Hálózat és a ternYpe – Nemzetközi Roma Ifjúsági Hálózatt szervezésében. Az emlékrendezvényen Európa 17 országából 500 fiatal vesz részt. Budapesten az Országos Roma Önkormányzat központjában és a Nehru parton, a roma holokauszt emlékművénél is tartottak megemlékezést.