– A szüleimnek fogalma sem volt róla, mit írnak alá, anyám olvasni se tud. A Somogy megyei Pamuk községben élő, 37 éves Bogdán Ferenc így emlékezik arra, hogyan szedte el családja pénzét, a gyerekek után járó lakáscélú szocpoltámogatást a Horváth Józsefként bemutatkozó vállalkozó, azon a címen, hogy házat épít számukra.
– A pénzt anyámék megkapták, és még a bankban odaadták Horváthnak, aki betette egy nejlonszatyorba – mondja Bogdán. A házat Horváth nem építette meg, és utóbb kiderült róla, hogy másutt is hasonlóan „dolgozott”, és a nagy autókkal járó, magabiztos férfit valójában Lakatos Jánosnak hívják.
Az egyik befejezetlen ház Reviczky Zsolt / Népszabadság |
Pamukon hat ház felépítését vállalta – alapvetően szocpolból – az állítólagos Horváth József 2004-ben. Az épületek főfalait megépítette, tetőt emelt a 62 négyzetméteres egy plusz két félszobás házakra, ám nem fejezte be a munkát. Az egyik ház gazdája együttműködött a szocpolcsalásban: ő a beépített anyagokat visszabontotta és eladta, majd elköltözött a faluból. Ketten, mivel Horváth eltűnt, saját maguk fejezték be az építkezést 2005-ben. Hárman – pénz híján – nem tudták folytatni a munkát, és miután eltelt tíz év, a kincstár a közelmúltban kamatostul visszakövetelte tőlük a szabálytalanul elköltött szocpolt.