Míg Finnország jelentős biztonsági átalakításokat és kiegészítéseket rendelt Oroszországtól ahhoz a reaktortípushoz, amelyet Magyarország is megvásárolni készül a paksi bővítés keretében, Magyarország ezekre a kiegészítésekre nem tart igényt. Szakértők szerint komoly esély van rá, hogy a fapados atomerőmű nem fog megfelelni az európai biztonsági előírásoknak.
A magyar kormány a paksi bővítéssel kapcsolatban előszeretettel hivatkozik a finn példára, mondván: ha a finneknek megfelel a Roszatomtól megvásárolni tervezett reaktortípus, akkor Magyarországnak is jó lesz. Csakhogy a két ország a valóságban nem ugyanazt az atomerőművet kapja: a világon jelenleg még sehol nem üzemelő reaktorhoz a finn magánberuházó a teljes konstrukció átalakításával járó biztonsági kiegészítéseket kért a fukusimai atombaleset tanulságai és az időközben szigorúbbá vált európai uniós nukleáris biztonsági elvárások nyomán. A változtatások összköltsége eléri a milliárd eurós nagyságrendet. A magyar kormány viszont lemondott a költséges áttervezésről.
Paks 2. látványterve: a változó EU-s szabályok miatt a finn erőművet újratervezték, a magyaron nem változtatnak MVM Paks II. Zrt. |
Erre utal, hogy amikor a hónap elején Jávor Benedek, a PM EP-képviselője levélben érdeklődött Lázár Jánosnál a finn és a magyar projekt közötti különbségekről, a Miniszterelnökséget vezető miniszter az általánosságokon túl – „kizárólag olyan magas biztonsági színvonalú erőmű kaphat engedélyt, amely teljes mértékben kielégíti a magyar nukleáris biztonsági jogszabályokban előírt követelményeket" – utalást tett arra, hogy Jávor egy titokszobában betekinthetett a bővítési dokumentumokba, így pontosan tudja, hogy milyen erőművet építünk.