Jelentősen szűkülne az eduline.hu-n ismertetett tervezet szerint az ingyenes oktatási szolgáltatások köre, ami azt jelentené, hogy
fizetni kell a tanulmányi és szakmai versenyekért, a szakkörökért, a diáknapokért, az énekkari foglalkozásért, az iskolai sportkörökért, a házibajnokságért, az iskolák közötti versenyekért és a bajnokságokért is.
Ez a lapunk által megkérdezett szakértő szerint egyértelműen egy esélyszűkítő csomag, hiszen az ingyenes szakkörök és versenyek épp a kevéssé tehetős, de tehetséges tanulók számára jelentenek kiugrási lehetőséget.
A tervezet szerint megszűnne továbbá a gyógypedagógiai tanácsadás, a korai fejlesztés és gondozás, a fejlesztő nevelés, a fejlesztő felkészítés és a fejlesztő iskolai oktatás ingyenessége – vagyis az összes olyan esélykiegyenlítő opcióé, amely hatékonyan alkalmazható az otthonról hozott hátrányok csökkentésére.
|
Az ingyenes szakkör a kevéssé tehetős, de tehetséges tanulóknak jelent kiugrási lehetőséget Teknős Miklós / Népszabadság |
Egy vidéki iskolaigazgató a Népszabadságnak azt mondta: ha az ismertetett szöveg valóban egyezik a kormány szándékaival, és jogszabállyá válik, annak tragikus következményei lesznek. A magyar oktatási rendszernek ugyanis jelenleg is az a legnagyobb hiányossága, hogy nem tudja tompítani, hanem még föl is erősíti a családi determinációkat. Azaz
abban segít, hogy az elithez tartozók gyerekei alkothassák a következő generáció elitjét, miközben a leszakadást is üzembiztosan újratermeli.
Felhívta ugyanakkor a figyelmünket egy másik negatív következményre is: a pedagógusok vállára az előző és a jelenlegi Orbán-kormány súlyos bürokratikus terheket rakott, amit megtöbbszörözne a fizetős foglalkozásokhoz kapcsolódó újabb bonyolult adminisztráció.
– A félreértésekkel és rosszindulatú feltételezésekkel ellentétben sem az Emberi Erőforrások Minisztériumának, sem a kormánynak nincs olyan terve, amely a köznevelésben jelenleg térítésmentesen igénybe vehető ellátások körét szűkítené – írta a cikkre reagáló közleményében a szaktárca, kiemelve, hogy továbbra sem kell fizetni a szakmai versenyekért, a szakkörökért, a diáknapokért, az énekkari foglalkozásért, más művészeti tevékenységért, az iskolai sportkörökért, a házibajnokságokért.
Az indoklás szerint csak azon területek és szolgáltatások ingyenességét veszik ki a kormányrendeletből, ahol a díjmentességet maga a törvény garantálja.
A tisztánlátást ugyanakkor nehezíti, hogy a térítési díj ellenében igénybe vehető oktatási szolgáltatások körét továbbra is tartalmazni fogja a rendelet, amire nem lenne szükség, ha valóban az lenne a jogalkotó célja, hogy az egész kérdéskört törvényben szabályozza.