Az ÁNTSZ az egészségügybe vetett bizalom megrendítésével vádolja az 1001 orvos hálapénz nélkül csoportot a kedd reggeli levelükre reagáló közleményében.
A csoport kedden reggel nyílt levélben dobta vissza a labdát az egészségügyi államtitkárnak, aki egy minapi nyilatkozatában úgy fogalmazott: ha igazuk van az érdekvédőknek, és tényleg veszélyben vannak a betegek a kórházban, akkor miért asszisztálnak ehhez az orvosok.
Az 1001 orvos hálapénz nélkül csoport erre bejelentette, nem asszisztál tovább a döntéshozók tétlenségéhez, és – egyebek mellett – a kormány azonnal adjon forrásokat a kórházi fertőzések megelőzésére.
Erre reagált kedd délután az ÁNTSZ. A hatóság azt írja: Az „1001 orvos hálapénz nélkül" csoport, illetve az annak bázisát adó Rezidensek és Szakorvosok Szakszervezete által közzétett nyílt levél alkalmas arra, hogy a magyar egészségügybe vetett bizalmat megrendítse. Az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzésekkel és a minimumfeltételekkel kapcsolatban megjelentek ebben a formában csak arra alkalmasak, hogy a közfinanszírozott egészségügyi ellátás hitelét aláássák.
A hatóság azt állítja, az általa működtetett Nemzeti Nosocomialis Surveillance Rendszer (NNSR), vagyis az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések jelentési rendszere az egyik legátfogóbb az Európai Unióban. Alig néhány más ország van, ahol olyan átfogó képpel rendelkeznek az aktuális helyzetről, mint Magyarországon. Ráadásul az ÁNTSZ az Országos Epidemiológiai Központ útján a jelentéseket éves bontásban publikálja. Ezért is érthetetlen az „1001 orvos hálapénz nélkül" csoport, illetve az annak bázisát adó Rezidensek és Szakorvosok Szakszervezete által közzétett nyílt levél több pontja. Az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések adatai nyilvánosak, mindenki számára szabadon hozzáférhetők az Országos Epidemiológiai Központ honlapján. A jelentések közérthető, a nem szakértő közönség számára is értelmezhető módon összegzik a rendelkezésre álló információkat. A nyílt levél összemossa az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések jelentési rendszerét a minimumfeltételek teljesítésével, holott a szélesebb közvélemény számára is ismert, hogy az úgynevezett minimumrendelet átalakításának folyamata már megkezdődött. Az Országos Tisztifőorvosi Hivatal egyik legfontosabb feladata, hogy a jelenlegi „leltárjellegű" feltételrendszert a betegek szükségleteihez, illetve az ellátás igényeihez igazítsa.