Aki a közhatalmat képviseli, annak tűrnie kell a nyilvánosságot – állítja az Eötvös Károly Intézet igazgatója. Somody Bernadette szerint a szolgálatban levő rendőrről szinte korlátozás nélkül készíthetők képfelvételek.
Jogbizonytalanságot sugallt a Kúria hétfői döntése a tekintetben, hogy mikor tehető közzé rendőrről készült felvétel úgy, hogy az arca felismerhető. Erről azonban szó sincs – állítja Somody Bernadette, az Eötvös Károly Intézet igazgatója. Szerinte az Alkotmánybíróság (Ab) tavaly őszi határozata teljesen egyértelmű helyzetet teremtett: a közhatalmat gyakorló személyek tevékenységük végzésekor szinte minden korlátozás nélkül fotózhatók.
A Kúria 2012-ben született jogegységi határozata még azt mondta ki, hogy olyan felvételeket, amelyeken a rendőrök felismerhetők, kizárólag az érintettek beleegyezésével lehet közzétenni. Ezt hétfőn – az ezzel ellentétes Ab-döntés miatt – megsemmisítették. Simonné Gombos Katalin bíró, a polgári kollégium szóvivője ugyanakkor lapunknak elmondta: nem tud biztos választ adni arra, hogy mostantól mikor kell a felvételeken kitakarni a rendőrt.
Szinte soha – ez Somody Bernadette álláspontja. Úgy véli, az Ab világosan megmondta: az intézkedő rendőr fotózható, és a képfelvételt a hozzájárulás nélkül nyilvánossága lehet hozni, ha az nem öncélú, és „a jelenkor eseményeiről szóló vagy a közhatalom gyakorlása szempontjából közérdeklődésre számot tartó tájékoztatásnak" minősül. A határozat egyetlen konkrét bírósági ítéletről szólt ugyan, de az igazgató szerint abban általánosan érvényes elvi megállapításokat is tettek.