galéria megtekintése

„Anyádnak jusson annyi oxigén, amennyit egy múzeum termel!”

A frappáns felirat az egyik ligetvédő pólóján szerepelt szerda délután. A harc a kora délutáni órákban is folytatódott, mert a Kertem területére, ahonnan reggel a rendőrök és a biztonságiak kiszorították a tüntetőket, egy lánctalpas bontógépet szerettek volna bejuttatni.

Egy óriás tréler hozta a platóján, de nem tudta a hátsó bejáratot megközelíteni, mert eléfeküdtek a ligetesek. A rendőrök – akik egybehangzó állítások szerint több mint ötszázan voltak – egyesével vitték el őket a gép útjából. A masina bejutása aztán eléggé mókásra sikerült, mert szűk volt a bejárat, és majdnem kidöntötte az egyik kapupillért. Mindezt az „alkotmányos ellenállás" tagjai, akik ekkor három-négyszázan lehettek, hangos röhögéssel fogadták.

Fotó: Veres Viktor / Népszabadság

– Hülye rendőrök! – mondta indulatosan a tömegben elvegyülő Illés Zoltán egykori fideszes környezetvédelmi államtitkár, aki azóta talált vissza régi énjéhez, hogy kitették a minisztériumból. Jártak a helyszínen ismert arcok – köztük volt Mécs Imre egykori ötvenhatos halálraítélt és az internetes tüntetéseken feltűnt aktivista, Gulyás Márton is.

 

Gulyás társaival délután a főbejárat melletti kerítésbe kapaszkodva próbálta akadályozni a munkálatok megkezdését. Ami javarészt abból állt, hogy néhány munkás körbehaladt a volt Hungexpo-épületen, préseltfa-lemezeket szereltek fel, hogy ne lehessen belátni a hamarosan kezdődő építési munkálatokra.

Karácsony Gergely zuglói polgármester a főbejárat előtt szemlélte az eseményeket, mint mondta, a politikai állásfoglaláson kívül – amelyben elítélték a Liget erőszakos átépítését – más dolguk a Liget-projekttel nem volt, noha az a kerületük legfontosabb területe. – A Ligettel kapcsolatos utolsó legitim kerületi döntés 2012-re datálódik – mondta Karácsony –, Zugló úgy foglalt állást, hogy nem építhető be. Ezt írta felül a Liget-törvény, tette hozzá a polgármester, és megjegyezte: a nem beépíthetőségről szóló határozatot ugyanaz a Papcsák Ferenc írta alá (zuglói polgármesterként), mint aki szignálta fideszes képviselőként az ezzel gyökeresen ellentétes tartalmú törvényt.

A háborgás azután sem szűnt meg, hogy a munkások bekerítették a területet. A munkálatok irányítójában – Tóth Csabában – többen felismerték a Magyar Labdarúgó Szövetség biztonsági főnökét, a bent lévő biztonságiak között többek állítása szerint priusszal rendelkező fiúk is voltak, akiket többen láttak már a futballpályák "szekuritisei" között. A Kertem-bázison tartózkodóktól egyébként a 8. kerületi jegyző döntésének értelmében lefoglalták a laptopokat, és azt sem engedték meg, hogy magukkal hozzák mobiljaikat. Az egyik ligetvédő szerint az a 90 ezer forint is benn maradt, amelyet az akciók finanszírozására gyűjtöttek az elmúlt hetekben, nem szeretnék, hogy bárminek is lába keljen. A tüntetők délután a kerítésre mászva követelték, hogy adják vissza az eszközeiket.

A 75-ös troli vezetője pedig a rendőröket gyalázta azért, mert úgy álltak be az út szélére, hogy a busz ne tudjon továbbmenni.

A feszültség egyre nő, a tüntetőket egy autóból látták el vízzel és étellel, de a kocsinak nekitolatott egy rendőrautó. Az esti órákban a Ligetvédők tüntetése a Washington-szobornál folytatódik, aztán pedig a legelszántabbak nap közben újra a Kertem körül gyülekeznek. – A Fidesz erőszakkal veri szét a ligetet – mondták a tiltakozók egyre ingerültebben, és többen azt hangoztatták, mindezt úgy, hogy (egy friss felmérés szerint) a budapestiek 86 százaléka nem ezt akarja.

Fotó: Veres Viktor / Népszabadság

Délután öttől aztán a Ligetvédők felhívására mintegy 4-500 ember tüntetett a helyszínen. Megszámlálhatatlan kerékpárral, babakocsival, kutyával érkeztek a demonstrálók. A szónoklatokkal kísért eseményt Puzsér Róbert moderálta. A műsor Bródy János és Galkó Balázs fellépésével kezdődött (előbbi zenélt, utóbbi verselt), majd Lányi András, a Mindent a maga helyén mozgalom képviselője lépett a raklapokból emelt színpadra. Idézett egy Lázár Jánostól kapott levélből, amelyben a miniszter arra hivatkozott, hogy minden rendszer kijelölte a Városliget funkcióját, most is csak ez történik. Lányi szerint viszont a Liget közparki funkciója egyszer és mindenkorra ki lett jelölve, azon a politika csak az emberek feje fölött átnyúlva változtathat. Az ökológus úgy fogalmazott, nincs jogállam ott, ahol a kormány bármikor hozhat egy törvényt, ami egy adott területtel kapcsolatban az összes többi jogszabályt érvényteleníti. -Egyszerűbb lett volna, ha azt foglalják törvénybe, hogy nekik mostantól mindet szabad – jegyezte meg.

Tamás Gáspár Miklós először köszönetet mondott azoknak, akik hónapok óta kitartanak a terepen, ezt a gondolatot vastaps fogadta. Szerinte a város legaktívabb kultúrafogyasztói most is a Ligetben vannak, és nem akarják azt a kultúrprogramot („zsarumúzeumot épít a szkinhedkormány”), aminek az eredményeként a végrehajtó hatalom feje a Várba kötözhetne, bebizonyítva, hogy nem véletlenül vették ki az ország nevéből a köztársaság szót.


Fotó: Veres Viktor / Népszabadság

Schmidt Hajnalka, a Magyar Greenpeace elnöke a bátorság fontosságára hívta fel a figyelmet, felidézve, hogy ugyanerre volt szükség Kishantos esetében is, ahol hasonló módszerekkel próbálták elvenni a földet a jogos használóiktól. Szerinte ideje szolidaritást mutatni azokkal, akik több mint száz napja a testükkel védik a fákat,Budapest lakosságának 80 százalékát képviselve. Úgy vélte, a kormány is tudja, hogy nem maroknyi tüntetővel, hanem az egész várossal áll szemben, ezért küldtek ennyi rendőrt a civilekre.

A Greenpeace vezetőjének beszéde alatt néhányan megkíséreltek bejutni az elzárt területre (leginkább a bent maradt holmijaikért), a többség igyekezett őket leállítani – végül ismét a rendőrök oldották föl a konfliktust. Ez nem sikerült, a tömeg háromnegyed hét körül elkezdte az elzárt terület kerítésére borított ponyvát tépkedi, azt állítva, az aktivisták által kényszerűségből bent hagyott mobiltelefonokért, laptopokért, hálózsákokért és más dolgokért akarnak bemenni – és azt állítják, hogy három aktivistát a biztonságiak valamiért bent tartanak.

A tüntetés nem sokkal később ülősztrájkká alakult, a rendőrök ugyanis tíz perc múlva megunták a ponyvatépkedést, és mindenkit felszólítottak, hogy menjen el, amire viszont sokan egyszerűen csak leültek és kiabálni kezdték: Bűnözőket védtek! Bűnözőket védtek!”

A tüntetők ezután bejelentették, hogy mostantól mindenki flashmobon vesz részt, vagyis amíg nincs erőszak, a rendőrök nem oszlathatnak. Követelték, hogy a biztonságiak engedjék el azt a három embert, akit bent tartanak.

Bejelentkezés
Bejelentkezés Bejelentkezés Facebook azonosítóval

Regisztrálok E-mail aktiválás Jelszóemlékeztető

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.