A véletlennek köszönhetően pont nemzeti ünnepünkön, augusztus 20-án lesz az ötszázadik napja annak, hogy a Szabadság téren elkezdődött a kormány sasos-arkangyalos megszállási szobrának építése, ezzel együtt pedig a tiltakozások. A helyszínen azóta folyamatosan, fagyban és kánikulában is tartanak a rendezvények a történelemhamisítás ellen, és – a szervezők elhatározása szerint – egészen addig tartani fognak, amíg a szobrot nem távolítják el a Szabadság térről.
Az emlékmű szimbolikája azt üzeni, hogy a vészkorszakért kizárólag a megszálló náci Németország felelős, a magyar állam ártatlan. Bár az emlékmű felállítását nem sikerült megakadályozni, a tiltakozások miatt az építkezés a meghosszabbított határidőt is jelentősen túllépte. Az éj leple alatt becsempészett szobrot a kormány fel sem avatta. A küzdelem egyenlőtlennek ígérkezett, a hatalmi arrogancia mégis csatát veszített a polgári öntudattal szemben. Ha valakinek kedve és lehetősége van kilátogatni a térre, személyesen is meggyőződhet erről. A százmilliókból felhúzott giccses monstrumot a járókelők pillantásra is alig méltatják, viszont az emlékkövekből, virágokból, mécsesekből, személyes tárgyakból, családi fotókból és kordokumentumokból emelt Eleven Emlékműnél mindig megrendült emberek állnak.
Járókelők tegnap Móricz-Sabján Simon / Népszabadság |
A tiltakozások különböző formákat öltöttek az elmúlt több mint egy év során. Jó ideje két csoport (az Eleven Emlékmű és a Szabadságszínpad) váltja egymást a téren. Sebő Gábor – jelenleg a Szabadságszínpad egyik szervezője – az első pillanatoktól kezdve a demonstrálók között van.