A gyermekvállalás és a névviselés kivételével az azonos nemű párok ugyanolyan jogokat élveznek, mint a heteroszexuális házastársak. A melegek attól tartanak, hogy
jogaikat korlátozni fogják,
ha a parlament „könnyített eljárásban”, más törvények módosításával hozzányúlhat ehhez az intézményhez.
„Körünkben sincs teljes egyetértés arról, hogy mennyire fenyeget ez a veszély, én a borúlátóbbak közé tartozom” – nyilatkozta Dombos Tamás. Bizonyítéka nincs, de olyan információkhoz jutott, hogy a kormány valóban szeretné kiüresíteni az azonos nemű párok bejegyzett élettársi kapcsolatának intézményét. Ebből nem következik, hogy a már megkötött „házasságokat” is érvénytelenítik, de az igen, hogy az erről kapott papír nem jár majd semmilyen jogosítvánnyal.
Elveszhet például az a jog, hogy a párok végrendelet nélkül örökölhetnek.
Dombos Tamás szerint aggasztó jel, hogy a kormány a költségvetési salátacsomagba rejtette a javaslatot. Nem sok jóval kecsegtet Orbán Viktor minapi nyilatkozata sem. A miniszterelnök egy portugál lapnak arról beszélt, hogy kormánya szerint „csak egy férfi és egy nő házasodhat össze és alapíthat családot”.
Rosszat sejt az Együtt is. Szigetvári Viktor pártja úgy értékeli a helyzetet, hogy a Fidesz a költségvetési törvénybe rejtve intézményesítené Orbán kirekesztő családpolitikáját. Az Együtt módosító javaslatot nyújt be ez ellen, hisz a párt számára „minden család ugyanúgy értékes, alkossák azt bárkik, bármilyen jogi viszonyok között”.
A Magyar LMBT Szövetség közleménye emlékeztet rá, hogy az elmúlt években Magyarországon jelentősen megnőtt az azonos nemű párok párkapcsolatainak támogatottsága: egy tavaly októberi kutatás szerint a lakosság 38 százaléka a teljes jogegyenlőség pártján állva a házasság intézményét is megnyitná az azonos nemű párok előtt. A most kiüresíteni kívánt bejegyzett élettársi kapcsolat társadalmi támogatottsága 58 százalék, még a kormánypárti szavazók többsége is helyesli. A kormány jelenlegi lépése tehát
szembemegy a magyar társadalom többségének akaratával.
A bejegyzett élettársi kapcsolat intézménye – hangsúlyozza a közlemény – többször is járt az Alkotmánybíróság előtt, amely legutóbb 2010-ben állapította meg: az azonos nemű párok számára egy, a házassághoz hasonló jogokat biztosító jogintézmény biztosítása az alkotmányból levezethető jogalkotói kötelezettség. Ugyanerre az álláspontra jutott a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága tavaly nyáron, egy olasz pár ügyében hozott ítéletében.