Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter úgy válaszolt: 2010 óta az ágazati különadók révén igazságosabbá vált a közteherviselés. Szerinte az MSZP-nek az fáj, hogy már nemcsak külföldi cégek jutnak megrendelésekhez, hanem magyar vállalkozások is. Az osztalékadó növelésére irányuló javaslatot úgy kommentálta: az az irigység jele.
Szél Bernadett (LMP) azt mondta, az országnak – ahogy 2006-ban is látható volt – nincs szerencséje az újraválasztott kormányokkal, mindig van lejjebb. A harmadik Orbán-kormány rosszabb lesz, mint a második, pedig már az is rosszabb volt az elsőnél – jelentette ki.
Az LMP politikusa szerint ezt bizonyítják az elmúlt hetek is, hiszen – utalt a Norvég Alap körüli vizsgálatra – Lázár János máris bosszút hirdetett a civil szervezetek ellen. Azt mondta: Lázár a Miniszterelnökség vezetőjeként afféle „kisminiszterelnök" lett, és láthatóan nyeregben érzi magát, milliókat utazgat el közpénzből tisztázatlan módon, majd miután kérdőre vonják, zsebből kifizeti a számlát.
Szél Bernadett bírálta a kormánystruktúrát, szerinte elszámoltathatatlan zombiminisztériumok jöttek létre, az sem világos, hová tartozik például a megújuló energiaforrások felhasználása. Az egyes tárcák vidékre költöztetését a napi munkát nehezítő megalomán tereprendezésnek minősítette. Kitért végül a reklámadóra is, mondván, semmi haszna, egyetlen célja a sajtó kiszolgáltatása az állami hirdetéseknek.
Lázár János szerint a Norvég Alap ügyében az a kérdés, hogy az általa adott támogatás közpénznek minősül-e, mert ha igen, a felhasználásának módja nyilvános. Szerinte ezért sem érthető, hogy az LMP miért pártol olyan szervezetet, amely adatokat akar eltitkolni. Ha nincs titok, árulják el, ki és milyen megfontolásból kapott pénzt a norvégoktól! – közölte. Azt is mondta, az államháztartási törvény alapján a külföldi kormányok által nyújtott támogatásokkal kapcsolatban a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal vizsgálódhat, és ezt meg is teszi.
Lázár a minisztériumok vidékre költöztetéséről azt mondta, Kövér László házelnök álláspontja, hogy a végrehajtó hatalomnak nincs helye a törvényhozás épületében, de – folytatta – vidéki emberként neki is az a véleménye, hogy helyes, ha egyes tárcák vidéken kapnak helyet.
A londoni utazásáról szóló megjegyzést nem kommentálta Lázár János.
A jobbikos Dúró Dóra azt mondta, a kormánynak nincs jövőképe, ezért nem volt kormányprogram sem, Orbán Viktor ezért nem vett részt miniszterelnök-jelölti vitán, és a Fidesz ezért maradt távol az EP-listavezetők vitájától is. Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter szerint viszont az elmúlt négy év alapján mindenki tudhatja, merre megy a kormány.
Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője a baloldalt bírálta napirend előtt, mondván, bár megsemmisítő vereséget szenvedett a választásokon, de ugyanazt mondja, ugyanazzal támadja a kormányt, mint előtte.
|
Szelényi Zsuzsa aláírja az okmányokatFöldi Imre
|
Ha progresszív adózást akarnak, szavazzák meg a reklámadót! – fordult Rogán a baloldali ellenzék felé. Majd hozzátette: ne tagadják, hogy a bankok, az energiaszolgáltatók és a médiavállalatok megadóztatása az előző ciklusban is felvetődött, de a szocialista kormányok letettek róla, mert egyszerűbb volt az embereket és a magyar vállalkozásokat terhelni.
A parlament döntött arról, hogy kivételes sürgős eljárásban tárgyal a reklámadóról. A módosító javaslatok benyújtására három órájuk van – délután ötig – a képviselőknek, az összevont vitát szerda reggel tartják, majd délben már szavaznak is az előterjesztésről.
A Ház emellett igazolta Szelényi Zsuzsanna mandátumát, aki Bajnai Gordont váltja a parlamentben.