Néhány év múlva fog kiderülni, hogy a kormány valójában milyen szándékkal veszi át az agglomerációs vonalakat és hagyja magára a fővárosi önkormányzatot a BKV-finanszírozás ügyében. Néhány költségvetési milliárd visszatartása aligha lehet a valós ok. Ettől függetlenül az egész eljárás méltatlan Budapesthez – válaszolta a Népszabadság kérdésére Tóth József XIII. kerületi polgármester mai sajtóbeszélgetésén.
Angyalföld első embere szerint a forrásmegosztási törvény változtatása egyértelmű utalás arra, hogy a kormány gyengítené a fővárosi önkormányzatot. S egyúttal az is nyilvánvalóvá vált, hogy a forrásmegosztás korszerűtlen, a kormány pedig kénye-kedve szerint felülírhatja. A forrásmegosztás eredetileg a személyi jövedelemadó (szja) egy részének, az idegenforgalmi (ifa) és az iparűzésiadó-bevételek (ipa) kerületek közötti – a szolidaritás elvét is követő – szétosztási módját rögzítette. Az ebből származó bevételt elsősorban szociális feladatokra szánták. Azóta a szétosztandó adók közül kikerült az szja és az ifa is. Tavaly ősszel deklaráltan változott a cél is. A fővárosnak pedig az idei évtől elsősorban a közösségi közlekedésre kell költenie ezt a pénzt. A tavalyi módosítás az elosztási arányokat is eltolta. Így az eredeti 53:47 százalékos – kerületeknek kedvező – arány jövőre 54-46-ra módosul a főváros javára. A „forrásmegosztási puccs” az idén 200 millióval rövidíti meg a XIII. kerületi önkormányzatot.
Tóth József szerint felülvizsgálatra szorul a kerületek közötti megosztás alapja is. Jelenleg a 2010-es mérlegadatok alapján részesülnek az állam által átengedett adóbevételből a kerületek, mintha azóta semmi se történt volna. Ennél sokkal igazságosabb lenne a lakosságszám szerinti elosztás. A XIII. kerület várhatóan 6,5 milliárdot kap vissza a városrészben működő 30 ezer vállalkozás által befizetett 26 milliárdból.