Nem lesz internetadó, mert a médiát sújtó sarchoz hasonlóan a sajtó egységesen lépett fel ellene. Természetesen a közszolgálatnak mondott állami félretájékoztatók kivételével. A jobboldali értelmiségiek egy része sem a jól bevált reflexszel védelmezte a Fidesz-kormány minden lépését, hanem jelezte nemtetszését.
De vajon sorolhatjuk-e az ügy pozitívumai közé, hogy Orbán Viktorban maradt annyi józanság és pragmatizmus, hogy jelen állás szerint el tudta dobni ötletét?
A 2015-ös költségvetést csütörtökön ünnepélyes keretek között nyújtotta át Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter Kövér László házelnöknek egy digitális adathordozón. A büdzsé számai között ott szerepelt a 25 milliárd forintos bevétel, amely az internetadóból származik. Az apparátus kiszámolta, összeírta, beterjesztette. Fél nappal később aztán Orbán Viktor egy rádióműsorban riporteri kérdésre felülírta az egészet.
Ennél világosabban nehezen látható a jelenlegi hatalom működése. A döntéseket Orbán Viktor egyedül hozza. Az sem zavarja, ha Kövér Lászlót és Varga Mihályt teszi ezzel nevetségessé, ahogy a 25 milliárdos internetadót tartalmazó adathordozót adják át mosolyogva egymásnak. Ezek fényében a cinizmus csúcsa, hogy az internet fejlesztése és a szolgáltatók extraprofitjának" elvétele kapcsán – nyilván levél- és nem e-mail-alapú – nemzeti konzultációt akar lefolytatni.
|
Fotó: Móricz-Sabján Simon / Népszabadság |
A nemzeti konzultáció az elmúlt napokban lezajlott, és egyértelmű eredményt hozott: látni lehetett vasárnap a Hősök terén, kedden az Erzsébet hídon. A magyarok szabad és gyors internetet akarnak, ebből nem engednek.
Reméljük, hogy az a tömeg és erő, amely most képes volt elérni deklarált célját, a jövőben a lerombolt fékek és ellensúlyok szerepét is részben átveheti, és ilyen egységesen áll majd ki a szociális és oktatási területen várható további fideszes rombolással szemben. Mert Orbán nem visszavonulót fújt, pusztán ejtette az országot saját világképére formáló eszköztárának egyik elemét. Talán azt sem végleg.