Újabb hatalmas győzelmet aratott a magyar kormány a Brüsszel elleni függetlenségi harcában. Az Európai Bizottság minden évben ún. országspecifikus ajánlásokat készít a tagországok kormányai számára. Ezekben megfogalmazza, hogy melyek azok a legfontosabb intézkedések, amelyeket az adott kormánynak meg kell hoznia ahhoz, hogy elősegítse az Európa 2020 Stratégia megvalósítását.
Ez a stratégia konkrét, számszerűsíthető célokat tűz ki, amelyeket az Európai Uniónak el kell érnie 2020 végéig a kutatás és fejlesztés, az éghajlat-politika és energiaügy, az oktatásügy, a társadalmi befogadás, valamint a szegénység elleni küzdelem terén. Ezt a stratégiát az EU összes kormánya jóváhagyta. A magyar is. Az Európai Bizottság az ajánlásokat az Európai Tanács (az EU kormányfőinek, illetve államfőinek ülése) elé terjeszti, amely a végleges változatot egyhangúan (így a magyar kormány jóváhagyásával is) fogadja el.
A Magyarországra vonatkozó, 2014. évi ajánlások egyebek mellett a következőket javasolják kormányunknak: javítsa az államháztartás átláthatóságát; fokozza a fizetésképtelenségi eljárások sebességét és eredményességét; hozza létre a társasági adó stabil, kiegyensúlyozottabb és egységesebb rendszerét; csökkentse az alacsony jövedelmű munkavállalók adóterhét; javítsa a környezetvédelmi adók hatékonyságát; tegyen lépéseket az áfacsalások visszaszorítására; erősítse meg a megfelelően célzott aktív munkaerő-piaci intézkedéseket; a fiatalok számára hozza létre a tervezett mentorhálózatot, és ennek tevékenységét hangolja össze az oktatási intézmények és a helyi szinten érdekelt felek tevékenységével; vizsgálja meg a közmunkaprogramot abból a szempontból, hogy az mennyire hatékony segítséget nyújt a későbbi elhelyezkedéshez, továbbá erősítse meg annak aktivizálási elemeit; az újbóli elhelyezkedéshez szükséges átlagos idő figyelembevételével vizsgálja meg az álláskeresési járadékra való jogosultsági idő meghosszabbításának lehetőségét, és kapcsolja azt össze aktivizálási intézkedésekkel; javítsa a szociális segélyek rendszerét; a szegénység számottevő csökkentése érdekében hajtson végre egységesített és integrált, különösen a gyermekekre és a romákra összpontosító szakpolitikai intézkedéseket; többek között az elektronikus közbeszerzés bevezetése útján tegyen hathatósabb lépéseket a verseny fokozása és a közbeszerzések átláthatóságának növelése érdekében; szorítsa vissza a korrupciót; csökkentse az adminisztratív terheket; a szakképzésből és a szakoktatásból kieső diákokra összpontosítva hajtson végre nemzeti stratégiát a korai iskolaelhagyás megelőzése érdekében; alkalmazzon rendszerszerű megközelítést az oktatási szegregáció visszaszorítása és a hátrányos helyzetű csoportok, különösen a romák többségi oktatásban való inkluzív részvételének előmozdítása érdekében; hajtson végre olyan felsőoktatási reformot, amely nagyobb arányban teszi lehetővé felsőfokú végzettség megszerzését, különösen a hátrányos helyzetű tanulók számára; tegyen intézkedéseket az energiahatékonyság javítása végett, kivált a lakóépületek tekintetében.