Harapásnyomok, karmolások, zúzódások borították a holttesteket. „Küzdenem kellett, hogy levegőhöz jussak. Férfiak álltak rajtam, egy nő az arcomra mászott… a mellettem fekvő terhes nő meghalt. Mindannyian a víz alá kerültünk” – mondta egy 24 éves nigériai nő az Orvosok Határok Nélkül nevű segélyszervezetnek, miután kimenekítették a Földközi-tengeren hánykolódó lélekvesztőről. Líbiában az embercsempészek túl sok menekülőt zsúfoltak össze, a hajótest megtört, a középen ülőket elnyelte a tenger.
A balkáni migrációs útvonal lezárása, valamint az Európai Unió Törökországgal kötött megállapodása óta jelentősen megnőtt azok száma, akik Líbiából Olaszországon át próbálnak Európába jutni. Idén mintegy 250 ezer ember járt sikerrel, ám közel háromezren a hullámsírba vesztek. Az út jóval hosszabb, s így veszélyesebb is, mint a Törökország és az égei-tengeri görög szigetek közötti rövidebb szakasz. Észak-Afrika és Európa között legalább három napon át hánykódnak a menekültek élelem és víz nélkül olyan hajókon, amelyeket többnyire maximum 40-50 ember szállítására terveztek, ám a csempészek ezzel mit sem törődve százakat ültetnek fel rájuk.
Joel Millman, a genfi székhelyű Nemzetközi Migrációs Szervezet szóvivője szerint 2016 lehet a menekültválság legtöbb áldozatot követelő éve. A háromezres határt az idén jóval hamarabb elérték, mint a válság korábbi éveiben: 2014-ben szeptemberben, 2015-ben októberben történt ez meg.