Ha tömegközlekedési eszközre szállok, már eleve viszek magammal valami apró ajándékot a vezetőnek, esetleg az ellenőrnek, hogy érezzék, rokonszenvezem velük. Előzzük meg együtt az esetleges konfliktushelyzeteket. Annyi háborút, csatát vív az ország, hogy legalább ezekben a vészterhes időkben találjunk a magunk számára cseppnyi békét a lakásajtón túl is. Ne gondoljanak komoly ajándékra. Egy szem desszertet, műanyag figurát, eldobható golyóstollat kap a dolgozó, vagy Spar-matricát a gyerekének.
Először meglepődik, zavarba jön, de az esetek zömében lágyabb lesz a hangja, ha jó napja van, még el is mosolyodik. Általában nyugodtabban is vezet, nincs duda, padlófék, amiért az utazóközönség hálás pillantása kísér egészen addig, amíg le nem szállok. Mindig ott, ahol akarok, se előbb, se később – a sofőr még szól is, hogy most tessék. Bearanyozottan kezdődik a napom, aki csak utamba kerül, látja rajtam, hogy ma nehéz lesz velem tengelyt akasztani, nem rándul ideg az arcomon, mozdulataim harmonikusak, magabiztos vagyok, nincs az az ügyintéző, aki rám förmedne, közterület-felügyelő, aki bilincsbe verne.
Persze előfordul, hogy a nyugalom valakinél épp az ellenkező hatást váltja ki, hangosabban akarja hallani, hogy mit akarok tőle, s amikor beugrok neki, és kiabálva mondom, lehord, hogy nem süket, különben is hátrább az agarakkal, amiért jöttem, nem az ő asztala.