galéria megtekintése

Végállomás

Az írás a Népszabadság
2014. 05. 26. számában
jelent meg.


Tamás Ervin
Népszabadság

Ha tömegközlekedési eszközre szállok, már eleve viszek magammal valami apró ajándékot a vezetőnek, esetleg az ellenőrnek, hogy érezzék, rokonszenvezem velük. Előzzük meg együtt az esetleges konfliktushelyzeteket. Annyi háborút, csatát vív az ország, hogy legalább ezekben a vészterhes időkben találjunk a magunk számára cseppnyi békét a lakásajtón túl is. Ne gondoljanak komoly ajándékra. Egy szem desszertet, műanyag figurát, eldobható golyóstollat kap a dolgozó, vagy Spar-matricát a gyerekének.

Először meglepődik, zavarba jön, de az esetek zömében lágyabb lesz a hangja, ha jó napja van, még el is mosolyodik. Általában nyugodtabban is vezet, nincs duda, padlófék, amiért az utazóközönség hálás pillantása kísér egészen addig, amíg le nem szállok. Mindig ott, ahol akarok, se előbb, se később – a sofőr még szól is, hogy most tessék. Bearanyozottan kezdődik a napom, aki csak utamba kerül, látja rajtam, hogy ma nehéz lesz velem tengelyt akasztani, nem rándul ideg az arcomon, mozdulataim harmonikusak, magabiztos vagyok, nincs az az ügyintéző, aki rám förmedne, közterület-felügyelő, aki bilincsbe verne.

Persze előfordul, hogy a nyugalom valakinél épp az ellenkező hatást váltja ki, hangosabban akarja hallani, hogy mit akarok tőle, s amikor beugrok neki, és kiabálva mondom, lehord, hogy nem süket, különben is hátrább az agarakkal, amiért jöttem, nem az ő asztala.

 

Érzékelem, hogy hazám a szuverenitásért vívott harcában mennyi sebet kap, s hogy az idegen érdekek ellenében folytatott küzdelem rengeteg olyan sérüléssel jár, amelyet akár egy soroksári vonalon közlekedő buszvezető is megérez. Egyébként nehéz elképzelni, minek kell történnie ahhoz, hogy egy meglett korú sofőr szóváltás közben lefejeljen egy kamasz kislányt, mert az pimaszul reagált arra, hogy tovább vitte egy megállóval. Mindezért „az apja lehetne” férfi úgy lefejeli, hogy eltörik az orra.

Ma Magyarország sikeresen megvívott szabadságharcai közepette annyi belső, szinte láthatatlan vagy éppen sokszor le sem játszott meccse veszett el embereknek, cégeknek és családoknak, hogy meg nem emésztett konfliktusaikból ki sem látnak. Országunk függetlenségéért vívott csatáinkat bizonyára méltányolják, a saját életüket alakító, otthonaikba beszűrődő rengeteg feszültséggel szemben azonban egyre kiszolgáltatottabbak, tehetetlenebbek. A kisebb-nagyobb konfrontációkra épülő politika hatása eléri otthonai kat, az iskolát, a munkahelyet, még a számukra kedves, de periférikusnak vélt színtereket is. A szabadságharc közben, ha nem érzik is, de saját szabadságuk kapja a legtöbb tőrdöfést. Talán nemcsak a halálbüntetés, de a magyar emberek egymáshoz való viszonya is megérne egy misét. A haragos, goromba, mértéktelen dühöt fölhalmozó embereké, akik a külföldi turisták szerint keveset mosolyognak. Ezért is sajnáltam, amikor néhány hónapja a tréfás kedvű buszvezetőt, aki a hangosbeszélőn viccesen sorolta a megállókat, leparancsolták a volán mögül.

Nemrég a végállomáson két sofőr verekedett össze – gondolom, nem véletlen, hogy az egyik a BKV, a másik a kiszervezett cég alkalmazottja volt. És most itt ez az 55 éves kolléga, aki nyilván ugyanúgy bocsánatot fog kérni a lefejelt kislánytól, mint az a buszvezető, aki tavaly nyáron egy terhes nőt ütött meg. Az esetek egyediek, az okok messzebbre vezetnek. Még a BKV-nál is messzebbre. Egy apró ajándék persze csodát tesz.

BKV

Bejelentkezés
Bejelentkezés Bejelentkezés Facebook azonosítóval

Regisztrálok E-mail aktiválás Jelszóemlékeztető

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.