Az ügyész szerint az iskola sztársportolói úgy érezték, nem vonatkoznak rájuk a szabályok. Gyakori az is, hogy az elkövetők jómódú családból való fiatalok, akik abban élnek, hogy nekik minden jár, így annak a nőnek a teste is, aki épp megtetszik nekik.
A szakértők szerint az egyetemeken járványossá vált a nemi erőszak. Ám az utóbbi egy-két évig erről szinte senki sem beszélt. Az iskolák próbálták a szőnyeg alá söpörni az ügyeket. Az áldozatoknak csupán 12 százaléka fordult az egyetemhez vagy a hatóságokhoz, de gyakran még ekkor sem történt semmi: a nyilvánosságra került ügyeknek csupán 26 százalékában született ítélet.
A Sundance filmfesztiválon most mutattak be egy nagy port kavart dokumentumfilmet arról, hogy a legnevesebb iskolák hogyan tussolták el ezeket az eseteket. A Hunting Ground, azaz a Vadászterület című film szerint az iskolák foggal-körömmel védték saját magukat és a „márkanevet”, amelyet kiépítettek. Az amerikai felsőoktatás hatalmas üzlet, és egy „kellemetlen ügy” jól fizető diákokat és adományozókat riaszthat el.
Ám tavaly a közbeszéd része lett az iskolai nemi erőszak. „Az áldozatok megelégelték, hogy az egyetemek semmibe veszik a panaszukat és védik az elkövetőket. Elkezdték megszervezni magukat az interneten, közösségi portálokon. Tüntetéseket is szerveztek” mondta lapunknak Catherine Carroll, aki a marylandi egyetemen felel azért, hogy a nők panaszai megfelelő figyelmet kapjanak. „Látványos kormányzati támogatás is érkezett. Joe Biden alelnök évtizedek óta harcol a nők elleni erőszak ellen, ő támogatja ezt az ügyet a háttérből”, tette hozzá. Az oktatási minisztérium legalább hetven egyetem ellen indított vizsgálatot amiatt, hogy eltussolták a tudomásukra jutott ügyeket. Barack Obama elnök tavaly munkacsoportot hozott létre a probléma kezelésére.
Az alulról és felülről egyszerre érkező kampánynak máris van eredménye: a kansasi állami egyetemen tavaly kétszer annyi nemi erőszakot jelentettek be, mint korábban. Nem a támadások száma duplázódott meg, hanem a feljelentéseké.