Eredetileg ünnepi ülést terveztek a kormányfők a visegrádi együttműködés létrejöttének negyedszázados évfordulója alkalmából, aztán a migránsválság miatt politikai erejüket akarták fitogtatni az úgynevezett B tervvel, a második védelmi vonal kiépítésének sürgetésével. Végül a német és más uniós diplomáciai intések hatására felmondták a kötelező leckét a közös és összehangolt uniós döntések fontosságáról, de azért hozzátették, hogy márpedig a macedóniai és bulgáriai kerítést fel kell húzni.
Érvelésük logikusnak tűnik, hiszen ha a Merkel–Erdogan-egyezség kisiklik, és Görögország sem tudja vagy akarja megállítani a menekültáradatot, akkor lehet mondani, hogy csak a kerítés segít. Rátolva a menekülőket Görögországra? Hogy vessen magára? Tehetetlensége, közömbössége miatt drótozzák be északi határait? E terv szépséghibája, hogy a visegrádiaknak temérdek pénzt kellene áldozniuk rá, amivel ráadásul csak vihart aratnának. Görögország megbüntetése, vagyis az, hogy sok százezer menekült rekedne náluk, mindennek nevezhető ugyanis, csak uniós együttműködésnek, pláne szolidaritásnak nem. Ráadásul az embercsempészek pillanatok alatt felfedeznék az Albánia–Koszovó útvonalat, és minden folytatódna tovább.
Az első prágai kommentárok keményen ostorozzák a cseh kormányfőt amiatt, hogy hagyja magát megvezetni Orbán Viktortól, Robert Ficótól és a magyar–lengyel ideológiai barátság jegyében hozzájuk verődő Beata Szydlótól. A legnagyobb példányszámú cseh napilap, a Mladá fronta Dnes kommentátora szerint Bohuslav Sobotka olyan mérgezett hajóra lépett, amelyet főleg a magyar és a szlovák kormányfő az unió peremére vagy még végzetesebb helyre manőverezhet. A legújabban alternatívra keresztelt visegrádi elképzelést egy másik kommentátor az amatőr tűzoltók tüsténkedéseihez hasonlította, akik négy csodafegyvernek kikiáltott, de erőtlen fecskendővel akarnak egy hatalmas tüzet megfékezni.