Az 1800-as évek végén Bismarck porosz-német miniszterelnök biztosítási elvre épülő állami nyugdíjrendszert valósított meg. Ennek alapján Európában 1936-ig sokszínű nyugdíjrendszer jött létre. A második világháború után a biztosítási alapon működő állami nyugdíjrendszer – amely a beszedett járulékokat tőkésítette – összeomlott a magas infláció miatt, az ingatlanok is tönkrementek, így a járulékbefizetéseket közvetlenül a nyugdíjak folyósítására fordították. Ezzel a tőkefedezeti elvet a felosztó-kirovó rendszer váltotta fel Európában.
Nyugdíjrendszerek az Európai Unióban című tanulmányomban kifejtettem, hogy alapjaiban ezen elvre épül az országok nyugdíjrendszere, de mégis sok eltérést tartalmaz. Hazánkban a szakszervezetek azt kívánták elérni, hogy 40 évi munkaviszony után a férfiak is nyugállományba vonuljanak. Azonban a nyugdíjrendszer szakemberei rámutattak arra, hogy fenntarthatatlanná válik a nyugdíjrendszerünk, ha nemcsak a nők, hanem a férfiak is nyugállományba vonulhatnak 40 év munka után. Több megalapozott számítás, elemzés szerint a jelenlegi nyugdíjrendszer 2050-ig működőképes. Azonban egyre több gondot okoz az a körülmény, hogy csökken a nyugdíjjárulékot befizetők száma, viszont nő a nyugdíjasok száma. A születések növelésével, a külföldre távozó fiatalok számának csökkentésével, hazacsábításával van remény a járulékbefizetések növelésére.
A jelenleg működő családi adókedvezmény nem járul hozzá a gyermeklétszám növeléséhez. Felmérések nélkül is jól látható, hogy a jelentős jövedelemmel rendelkező, számottevő adókedvezményben részesülő családokban azért nem születik több gyerek, mert az állam jobban támogatja őket, mint a szegény családokat. Az 1998–2002-es parlamenti ciklusban országgyűlési vitára készülve a Hajdúszoboszlói Közgazdasági Szakközépiskola 17-18 éves tanulói körében szociológiai felmérést készítettem, és többek között arra kerestem a választ, egyetértenek-e azzal, hogy a nagyon gazdag családok is családi pótlékban részesüljenek. Tanítványaimnak több mint 90 százaléka úgy nyilatkozott, hogy nem ért egyet ezzel az eljárással.