Kevéssé ismert tény, hogy 1990-ben – miközben a Szovjetunió az összeomlás felé tartott – Lengyelország GDP-je csak 20 százalékkal volt nagyobb, mint Ukrajnáé. Pedig mindkét ország hasonló számú lakossággal és közel egyforma területtel rendelkezett. Két és fél évtizeddel később a szakadék óriásivá vált. Lengyelország gazdasága stabilan növekedett, hosszú időn át évi öt százalékkal, míg Ukrajnáé nem tudott kitörni a stagnálásból.
Nyilvánvaló különbséget jelentett Lengyelország Európai Unióhoz történő csatlakozása. Az eltérő posztkommunista sorsok kapcsán két másik fontos tényezőt is figyelembe kell vennünk. Az első az a képesség, amelynek köszönhetően egy ország képes saját, szuverén útjának követésére, anélkül hogy hatalmas szomszédai indokolatlanul beleszólnának annak irányába. Lengyelországnak az 1990-es években megadatott ez a lehetőség. Ukrajnának ezzel szemben esélye sem volt rá. Az orosz fegyverek és katonák által szított konfliktus több mint másfél éve tombol Kelet-Ukrajnában. Oroszország illegálisan annektálta az Ukrajna részét képező Krím félszigetet is, s törekszik az ország többi részének destabilizálására.
A második alapvető különbséget Lengyelország és Ukrajna között az előbbi demokratikus és piaci reformjai jelentették. E reformoknak hála a mai Lengyelország virágzó civil társadalommal, médiával, piacgazdasággal és versenyképes vállalkozásokkal rendelkezik.