Hány embert képes eltartani a Föld? Egy német alapítvány becslése szerint már most, az év elején 7,4 milliárd ember él a bolygón. A hannoveri világnépesedési szervezet számításai szerint másodpercenként átlagosan 2,6 fővel növekszik a Föld lakossága. A növekedés azonban szinte kizárólag a fejlődő országokra jut, ahol egyébként évente 75 millió nő esik teherbe szándéka ellenére. Bernard Gilland közgazdász úgy számol, „amennyiben a megművelt mezőgazdasági területek valamelyest növekednének és a terméshozamok több mint megduplázódnának, a világ 7,5 milliárd embert tudna teljesen kielégítő módon, napi 9 ezer kalóriás növényi energiával táplálni”.
Ráadásul új termelési rendszerek is kilátásban vannak, még ha erős is a környezetvédelmi ellenállás velük szemben. Viszont, ha a kérdés egyszer úgy merül fel, hogy éhhalál vagy génmódosított gabona, aligha kérdéses a válasz.
A kérdés tudat alatt talán felmerült a menekültek vándorlása, éhezése, kirekesztése kapcsán is. Az 1700-as években Malthus angol demográfus már azt vizionálta, hogy túlnépesedés következik, ami éhínséget, vízhiányt, járványt, népvándorlást, területszerző és etnikai háborúkat okozhat. Szerinte a Földnek van egy maximális eltartóképessége. Ezt nem bizonyította senki, annál is kevésbé, mert ennek igazolására hosszú tudományos megfigyelésre és elemzésre volna szükség. De nemcsak biológiai, földtani, csillagászati, hanem társadalmi leletezésre is.